Akyüz, “Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz”

Akyüz, “Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz”

Gebze Sendikalar Birliği bugün 15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanı’nda düzenlediği eylemle, ‘Krizin sorumlusu biz değiliz, faturayı biz ödemeyeceğiz’ dedi.

23 Ekim 2018 - 18:37

Başkan Akyüz önderliğinde Gebze Sendikalar Birliği, bugün yaptığı yürüyüşle yaşanan ekonomik sorunların sorumlusunun işçi sınıfı olmadığını ve bu durumun sonuçlarını da işçilerin çekmemesi gerektiğini açıkladı. Sloganlarla kent meydanına gelen sendika temsilcileri ve çalışanlar burada bir basın açıklaması yaptı. Düzenlenen organizasyona Gebze Sendikalar Birliği ve Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi Başkanı Süleyman Akyüz, CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz, CHP Gebze Kadın Kolları Başkanı Yaşa Erdoğan, sendika başkanları, STK temsilcileri, sendika üyesi işçiler ve vatandaşlar katıldı. Akyüz kent meydanında sendikalar adına konuşma gerçekleştirdi. Akyüz beyanında, “Kriz fırsatçılığına izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu. Ayrıca Akyüz açıklamasının devamında, “Ülkemiz ekonomisi sermaye yanlısı politikalar ve günü kurtarmaya dönük uygulamalar nedeniyle bir kez daha krize sürüklenmiştir. Türk Lirası değer kaybetmiş, enflasyon rekor seviyelere çıkmış ve faizler hızla artmıştır. Ekonomide yaşanan bu gelişmelerin ve krizin nedeni bellidir. Sermayenin çıkarlarını düşünen politikalar ve sıcak paraya dayalı günü kurtaran önlemler ekonomiyi karaya oturtmuştur.

“NEDENİ YANLIŞ POLİTİKALARDIR”
Krizin nedeni yanlış politikalardır. Ekonomi büyürken bundan emekçilere pay vermeyenler şimdi bizden fedakarlık beklemektedir. Ekonominde işler sermaye açısından iyi giderken cefayı emekçiler çekmiştir. İşsizlik ve sömürü artmıştır. Emekçilerin hayat şartlarında herhangi bir iyileşme olmamıştır. Uyarıyoruz krizin faturasını işçi ve emekçilere kesilmesine asla izin vermeyeceğiz. Hükümetin açıkladığı programlarla halkımızdan fedakarlık beklemesi ve kemer sıkma önlemlerine başvurması kabul edilemez. Fedakarlık yapması gerekenler yıllardır büyük kazançlar elde eden sermaye kesimi ve işverenlerdir.

“İŞÇİLERİN HAKKI YOK SAYILMAKTADIR”
Aynı dönemde kriz fırsatçılığı yapılarak çok sayıda emek düşmanı uygulamaya imza atılmakta ve işçilerin örgütlenme hakkı yok sayılmaktadır. İşçiler artan fiyatlar ve pahalılıkla birlikte, hızla yoksullaşmaktadır. Tüm bu saldırılara karşı, işçin örgütlenmekten ve örgütlülüğüne sahip çıkmaktan, sendikaların ise birlikte mücadele etmekten başka çaresi yoktur. Sınıf dayanışması güçlendirilmelidir. Bugün Gebze’de olduğu gibi, tüm sendikaları, demokratik kitle örgütlerini ve emekten yana güçleri kriz fırsatçılığına karşı birlik olmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz.

“İNSANCA YAŞANABİLECEK BİR DÜZEY”
Asgari ücretle enflasyon kayıpları hemen uygulanmalı ve düzeltme yapılmalı, yılbaşında asgari ücret enflasyonun üzerinde bir oranda arttırılarak insanca yaşanacak bir düzeye çıkarılmalıdır. Emekçi halkımızın tükettiği temel mal ve hizmetlerde, enerji ve ulaşımda fiyatlar kontrol altına alınmalı ve yapılan zamlar geri çekilmelidir. Eğitim ve sağlık gibi temel hizmetler tamamen ücretsiz hale getirilmelidir.  Sendikalar ve emek örgütleri, bu taleplerini duyurmak ve kriz bahanesiyle yapılan saldırıları göğüslemek için ortak bir mücadele vererek dayanışmayı yükseltmek zorundadır.

“DİRENİŞLER İLHAM VERMEKTEDİR”
Bugün Gebze’de Flormar, Bss Metal, Bursa’da Cargill, Tüv Türk Muğla, Real, Uyum Makine İşçileri, İstanbul’da 3. Havalimanı işçilerinin yaktığı mücadele ateşi, kriz dayatmalarına karşı tüm sendikalara ve emekçilere ilham vermektedir. Gebze Sendikalar Birliği olarak havzamızda kriz fırsatçılığına izin vermeyeceğimizi belirtiyor, haksız uygulamalara hep birlikte karşı çıkacağımızın altını çiziyoruz. Krizin sorumlusu biz değiliz, faturasını biz ödemeyeceğiz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Darıca, Konya'da prestij maçına çıkıyor
Darıca, Konya'da prestij maçına çıkıyor
Haydi Velimeşe, saldır Nazilli!
Haydi Velimeşe, saldır Nazilli!