Baş ağrısına iyi gelen doğal yöntemler

Baş ağrısına iyi gelen doğal yöntemler

Baş ağrınız bir türlü geçmek bilmiyorsa ve migren atakları geçiriyorsanız hemen ilaç yöntemi yerine doğal yollara da başvurabilirsiniz.

15 Nisan 2019 - 09:37

Başınız ağrıdığında ilaçlara başvurmak zorunda kalıyorsanız bu ilerleyen zamanlarda vücudunuzda hasar meydana getirebilir. Aynı zamanda baş ağrısı olduğunda ilaç kullanmak git gide alışkanlık haline dönüşebilir. Bu durumda ilerleyen zamanlarda bağımlı olmanıza neden olabilir. Ağrı kesicilerden uzaklaşmak için size vereceğimiz doğal yöntemlere başvurabilirsiniz. İşte ağrı kesici kullanmanıza gerek kalmayacak doğal yöntemler;

VEBA OTU
Veba otu, diğer adıyla petasites, küçük otsu bir bitkidir. Veba otunda bulunan izopetasin ve petasin isimli bileşenler, spazm çözücüdür ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Veba otunu kapsül olarak alabilir, özütünü veya tozunu kullanabilirsiniz. Veba otu özütünün önerilen günlük dozu 50-100 mg'dır.

ZENCEFİL
Zencefil uzun yıllardır baharat olarak kullanılmaktadır. Zencefil aynı zamanda mide ülserini tedavi etmek ishal gibi rahatsızlıkları iyileştirmek için de kullanılmaktadır. Zencefil vücudunuzda temel olarak iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. 

MUZ KABUĞU VE BUZ YÖNTEMİ 
Migren tedavisi için alın bölgenize buz ve muz kabuğu kompres yöntemini uygulayın.  Buzu muz kabuğuna sarıp, günde 2-4 defa alnınıza ve boynunuza 15-20 dakika süreyle yerleştirebilirsiniz. Muz kabuğunda bulunan potasyum ile buz, ağrı hissini dindirmeye yardım eder.

FESLEĞEN YAĞI
Fesleğen yağı, ocimum basilicum adındaki fesleğen otundan elde edilir. Stresi azalmaya yardımcı olur ve strese bağlı baş ağrısı, migren ve alerjilere iyi gelir, mide bulantısı, kusma ve krampları tedavi eder. Fesleğen yağının tedavi edici etkisinden yararlanmak için, avcunuza birkaç damla fesleğen yağı damlatıp koklayabilir veya burnunuza sürebilirsiniz. Diğer bir yöntem olarak, şakaklarınıza birkaç damla sürüp masaj yapabilirsiniz. Üçünü olarak ise, bir kâse soğuk suya 5 damla fesleğen yağı ekleyip temiz bir bezi bu suya daldırıp alnınıza yerleştirin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GTÜ'de tanıtım günleri etkinliği başladı
GTÜ'de tanıtım günleri etkinliği başladı
Bıyık'tan mezarlık alanına inceleme
Bıyık'tan mezarlık alanına inceleme