‘Bölgesel İstişare Toplantısı’ Kocaeli’nde gerçekleşti

‘Bölgesel İstişare Toplantısı' Kocaeli'nde gerçekleşti

Bölgesel İstişare Toplantısı, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla Wellborn Luxury Hotel’de yapıldı.

13 Mart 2019 - 16:41

Toplantıya, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Vali Aksoy’un yanı sıra, Başiskele Kaymakamı Atila Kantay, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Alb. Osman Aslan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Olpak, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Körfez Sanayi Odası Başkanı Recep Öztürk, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın, sanayiciler ve çok sayıda işadamı katıldı.

"648 BİN AKTİF ÇALIŞAN"
Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmada, “Kocaeli’nin Türkiye’nin ekonomisine en büyük katkı sunan ödediği vergi, yarattığı istihdamla en önemli illerin başında yer aldığını söyledi. Vali Aksoy, “Bugün itibariyle baktığımızda İlimizde 648 bin 641 aktif çalışan bulunmaktadır. Buda toplam nüfusun yüzde 34,2’sine isabet etmektedir. İstanbul’dan sonra en fazla milli gelire sahip olan il Kocaeli’dir. 17 bin 723 Dolarlık Milli Gelir ile 2. sırada yer almaktadır.”dedi.

"KOCAELİ BAŞIMIZIN TACI"
İstişare Bölge Toplantısı’nın açılışında konuşan Ticaret Bakanı  Ruhsar Pekcan Kocaeli’den beklentilerinin fazla olduğunu, rakamlara göre Kocaeli ihracatının 9 milyar olduğunu belirterek, “ Kocaeli her zaman başımızın tacıdır. Bakanlık olarak 2 milyar 433 milyon dolar krediden yararlanmış Kocaeli, Esnaf ve Sanatkârlarımız da 2018 yılında 276 milyon TL düşük faizli krediden yararlanmış. Bu esnaf kredilerinden sadece Ocak, Şubat ayında 96 milyon TL yararlanmış Kocaelili firmalarımız. Bunun dışında ihracat desteklerimizden Kocaeli yüzde 49.3 oranında pay almış. Bu hedeflerimize bundan sonrada beraber çalışarak ulaşacağımıza inanıyorum. Kocaeli’nin yanındayız” dedi.

ÇİLER'DEN GALERİCİLER SİTESİ TALEBİ
Ticaret Bakanlığı tarafından Kocaeli’nde düzenlenen Bölgesel İstişare Toplantısı’nda konuşma yapan  Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiller , ticaretin önündeki engeller ve çözümüne yönelik bölgemiz sanayisi ve üreticisinin problemlerini aktardı. Kocaeli’nin sanayinin başkenti olduğunun altını çizerek hal yasasının gözden geçirilmesini istedi. Çiller, bölgemize galericiler sitesi kurulması ve özel eğitimde uygulanan KDV’nin kaldırılması konularıyla ilgili olarak da taleplerini Bakan Pekcan’a iletti.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kayıt harcı 1500 TL'ye çıkarıldı
Kayıt harcı 1500 TL'ye çıkarıldı
Bunalıma girdi, canına kıydı!
Bunalıma girdi, canına kıydı!