Reklam
Cengiz Sarıbay’dan zam eleştirisi

Cengiz Sarıbay'dan zam eleştirisi

Elektriğe ve doğalgaza gelen zamlara tepkiler sürerken CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, konuya ilişkin bir açıklamada bulundu.

02 Ekim 2019 - 14:06

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Cumhuriyet Halk Partisi defalarca ekonomik krizin çözümüne ilişkin öneri verdi. Başımızı kaldıramadığımız erken seçimlerde iktidar partisinin kamu kaynaklarından yaptığı harcamaların faturasının vatandaşlara kesilmemesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunduk. Öz kaynakların özelleştirilmemesi için alanlara döküldük. Ama gelin görün ki vatandaşın cebini yakan zamların ardı arkası kesilmiyor. Asgari ücretle çalışan bir vatandaşın 2 çocuklu ailesini geçindirmeye çalışmasını bırakın, tek başına yaşıyor olsa bile sadece gıda ihtiyaçları için cebindeki parayı çarşıya pazara yettiremediğini görüyoruz. Enflasyon artışı durmuyor. Döviz, altın fiyatları uçmuş durumda.

"HER GÜN ZAM HABERİ GELDİ"
‘Dünya ekonomik bunalımda’ söylemlerine sığınarak vatandaşa yapılan telkinler artık kar etmiyor. ‘Burası çok önemli’ diyerek açıklanan ekonomi paketlerinin vatandaşa hiçbir yararı yok. Tüm bunların yanında 2018 Ağustos-2019 Ekim tarihleri arasında sadece elektriğe ve doğalgaza 5’er kez zam yapıldı. 2019 yılında çok konuşulan bir seçim dönemi geçirdik. Yerel seçimlere, genel seçimmişçesine iktidarın tüm gücünü kullanarak giren hükümet o dönemde ekonominin düzeleceğine dair birçok vaat verdi. Zam haberi duymadık. Seçim bitti, sonra ne oldu? Vatandaşı cezalandırırmışçasına arka arkaya her gün yeni bir zam haberi geldi.

"VATANDAŞIN CEBİNE YANSITILIYOR"
Devletin 2019 yılının ilk 5 ayında harcadığı para 414 milyar 32 Milyon TL olarak açıklandı. İşsizler iş mi buldu, vatandaşın yaşadığı bölgede hayat standardı mı yükseldi? Bu para nereye kullanıldı? Vatandaşın vergi ödemesi mi indirildi, faturalar mı indirildi, daha uygun fiyatla gıda tekstil ihtiyaçlarını mı temin etti, sağlık giderlerine daha az mı para ödedi, borçları mı silindi? Vatandaşın yararına hangi yatırım yapıldı? Yine ilk 5 ayda devletin halktan aldığı vergi toplamı ise 262 Milyar 866 TL olarak açıklandı. Vergiler, faturalar yükseliyor, çarşı pazar ateş pahası cep yakıyor. Vatandaş en asli görevlerinden vergi ödemesini tıkır tıkır yaparken, hükümet vatandaş için ne yapıyor? Elektriğe, doğalgaza aralıksız yapılan zamlar ile kamu ve özel üretim şirketlerinin biriken maliyetleri vatandaşın cebine yansıtılıyor.

"BAŞINIZI KALDIRIP SOKAĞA BAKIN"
İşsizlik sebebi ile bunalıma girerek canına kıyan onlarca kişinin her gün haberini okuyoruz. Dernek adı altında kamu kaynaklarından aktarılan paraların rakamlarını görünce gözlerimiz yerinden fırlıyor. Çoluğun, çocuğun, yetimin hakkı yenerek vasıfsız, yetersiz kişilerin sırf üst düzey yetkililerin tanıdıkları diye bankamatik memuru yapılarak aldıkları maaşları görünce biz utanıyoruz. Bizler nedense hep sizin yerinize utanıyoruz. ‘Burası çok önemli’ diyerek işaret ettiğiniz içi boş vaatlere bu halkın karnı tok. Burada çok önemli olan tek şey vatandır, vatandaştır. Saltanat düşkünlüğünüzü bir kenara bırakıp vatanın selameti için kendinize gelin. Hiçbiriniz, vatandaşın hakkına girerek kazanç elde ettiğiniz malı mülkü mezara götüremeyeceksiniz. Çoluğunuz, çocuğunuz bırakın sizin ardınızdan sokakta başı dik yürüyebilsin. Zevk-i sefa içerisinde sürdüğünüz hayatlarınızdan başınızı kaldırıp sokağa bakın, vatandaşa bakın. Yoksa vatandaş sizin gözünüzü sokağa çevirmeyi iyi bilir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gebze Adliyesi'nde Barış Pınarı için kan verecekler
Gebze Adliyesi'nde Barış Pınarı için kan verecekler
Lider Darıca'ya Bilecikli hakem
Lider Darıca'ya Bilecikli hakem