Çin’den Londra’ya doğrudan bağlantı

Çin’den Londra’ya doğrudan bağlantı

DP World Yarımca Liman İşletmesi Demiryolu Hattı açılış töreni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın katılımlarıyla gerçekleşti.

31 Temmuz 2019 - 12:03

Açılış törenine; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Vali Yardımcısı Dr. Osman Abdullah Günaydın, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt,  Ulaştırma ve Altyapı Bakan Deniz İç Sular Genel Müdür Yardımcısı Tamer Keskin, Deniz Ticareti Genel Müdürü Halil Yıldız,  DP World CEO’su Kris Adams, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Kıyı Emniyet Genel Müdürü Durmuş Ünüvar, daire müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı. Program; Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ve tanıtım film gösteriminin izlenmesinin ardından DP World CEO’su Kris Adams, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın konuşmalarıyla devam etti. Vali Aksoy yapmış olduğu konuşmalarında şunları dile getirdi; 

HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM
"Kocaeli Türkiye ekonomisine katkı sunan illerinden başında geliyor. Geçtiğimiz yıl toplanan vergi gelirlerine baktığımızda tahakkukta 4., tahsilatta 3., tahsilat miktarı oranında da 1. olan bir il konumundayız. İzmit Körfezimiz 34 limanıyla, Türkiye’de elleçlenen yük itibariyle baktığımızda 73 milyon tonla ilk sırada yer alan bir kent. Böylesine önemli bir kentte yer alan  DP World Limanı da yatırımlara önemli katkılar sağlayacaktır. Uluslararası ticarette rekabet edebilmek ve uluslararası ticaretten daha fazla pay alabilmek için lojistik maliyetlerin düşürülmesi büyük önem taşımaktadır. Dış ticaretin yaklaşık olarak yüzde 18’i Kocaeli Gümrükleri aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Böylesine önemli ve büyük bir kentte bu yatırımda çok önemli katkılar sağlayacaktır. Bu yatırım gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, yatırımın bölgemiz ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

ULAŞIM TEMEL ÇARK KONUMUNDADIR
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit  Turhan’ın yapmış olduğu konuşmalarında ise; “Sınırlarının yüzde 70’inden fazlası denizlerle çevrili, üç kıtanın geçiş yolunda bulunan bir ülkede yaşıyoruz. Cebelitarık Boğazı ile Atlas Okyanusu’na, Süveyş Kanalı ile Arap Yarımadası ve Hint Okyanusu’na, Türk Boğazlarının Karadeniz-Akdeniz bağlantısıyla Avrasya ve Uzakdoğu’ya uzanan bir ulaşım ağının tam ortasındayız. Ulaşım ve taşımacılık perspektifinden bakacak olursak, bu özellikler ülkemizi, lojistik noktasında doğal üs konumuna taşımaktadır. Sadece doğu ile batı arasında değil, kuzey ile güney arasında da küresel ölçekte lojistik üs konumundayız.  İlk günden bugüne “jeo-stratejik konuma sahip olmak yetmez, onu hak ettiği ulaşım modlarıyla donatmak gerekir” dedik ve tam bir ulaşım seferberliği başlattık.  Çünkü ulaşım, modern dünyada gerek toplumsal refahın gerekse ekonomik yapıların temel çarkı konumundadır.

ÇOK DAHA GÜÇLÜ KILDIK
DP World, kendi imkanlarıyla yapmış olduğu 1 kilometrelik demiryoluyla, dev Yarımca Limanı’nı, ana demiryolu hattına bağlama başarısını gösterdi. Bu hizmet, özel sektörümüz açısından ülkemizde bir ilk aynı zamanda. Bu modern liman, bu sayede, Türkiye'nin demiryolu olan her köşesine hizmet verebilme imkanına kavuşmuş bulunuyor.  Buna, Hükümet olarak çok büyük önem verdiğimiz Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu hattı da dahil.  Meseleye daha geniş açıdan bakacak olursak; esasında Yarımca Limanı, bu hat sayesinde Çin’den Londra’ya kadar doğrudan bağlantı sağlamış oldu. Ülkemizin stratejik konumunu çok daha güçlü kılmış olduk. 

YÜZDE 5’TEN YÜZDE 10’A
Demiryollarına 133 milyar TL yatırım yaptık. 2003 yılından itibaren yılda ortalama 135 km demiryolu yapma başarısına ulaştık. Bu sayede, 2023 yılında TCDD Taşımacılık A.Ş. ve özel demiryolu tren işletmecilerinin toplam karasal taşımacılık içerisindeki payının yüzde 5’ten, yüzde 10’a çıkarılmasını amaçlıyoruz. Öte yandan Çin’i Avrupa’ya bağlayacak, demiryolu hattının en önemli iki birleşeni olan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı ve Marmaray ve geri bağlantılarını tamamlamış bulunmaktayız. Bu sayedeyse, ülkemizin stratejik konumunu çok daha güçlü kılmış olduk. 

YÜZDE 166 ARTTIRARAK
Bütün bunların yanında, yüksek hızlı tren hatlarının yanı sıra yük ve yolcu taşımacılığının birlikte yapılabileceği 200 km/saate uygun hızlı tren hatları inşa etmekteyiz. Bu kapsamda; Bursa-Bilecik, Sivas-Erzincan, Konya-Karaman-Ulukışla-Yenice-Mersin-Adana, Adana-Osmaniye-Gaziantep olmak üzere toplam bin 786 km hızlı tren hattı ve 429 km konvansiyonel demiryolu yapım çalışmalarımız devam ediyor. Demiryolu yapımının yanı sıra yük ve tren trafiğinin yoğun olduğu önemli aksların elektrikli ve sinyalli hale getirilmesi çalışmalarına da hız verdik. 2023 yılına kadar önemli akslarımızın tamamının sinyalli hale getirilmesini hedefliyoruz. 2 bin 82 km olan elektrikli hat uzunluğumuzu da yüzde 166 arttırarak 5 bin 530 km’ye ulaştırdık. 2023 yılına kadar önemli akslarımızın tamamının elektrikli hale getirilmesini amaçlıyoruz.

4,8 MİLYON METRE KARE ALAN
Tüm bunların yanında, ulaşım koridorlarının merkezinde olan ülkemizi, bölgesinin lojistik üssü haline getirmek ve sanayicilerimizin yükünü demiryolu ile taşıyarak, rekabet gücünü artırmak amacıyla lojistik merkez yapımlarına da ağırlık verdik. Türkiye Lojistik Master Planını tamamladık, yol haritamız belli.  Kombine taşımacılık için bağlantı noktası görevi yapacak, 21 lojistik merkez yapılmasını planlamıştık. Bunlardan 9’unu fiilen işletmeye aldık, 2’sinin yapımını tamamladık, 10’unun da planlama ve yapım çalışmalarına devam ediyoruz. Bugüne kadar hizmete açılan ve yapımı tamamlanan toplam 11 adet lojistik merkez ile lojistik sektörümüze 4,8 milyon metre kare alan ve 13,2 milyon ton taşıma kapasitesi kazandırdık.. 

TOPLU FOTOĞRAF ÇEKİLDİLER
Önümüzdeki dönemde 38 adet OSB, özel endüstri bölgesi, liman ve serbest bölge ile 36 adet üretim tesisine yönelik toplam 294 km uzunluğunda iltisak hattı yapılmasını planladık. Yüklerin daha hızlı ve ekonomik olarak taşınması amacıyla limanlara da demiryolu bağlantıları yapıyoruz.  Filyos, Çandarlı gibi önemli limanlar olmak üzere 7 limana daha daha bağlantı sağlayacağız. İnanıyorum ki bu durumda limanlarımızda elleçlenen yük miktarı 460 milyon tondan, milyar tonlara çıkacaktır. Maksat, sanayicimizin önünü açmak, yükünü hafifletmek, pazara kolay ulaşmasını sağlamaktır. Bu manada, kendi öz kaynaklarıyla adım atam işletmecilerimizi yürekten alkışlıyoruz. O nedenle bugün açılışını yaptığımız hat, örnek olması açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu hizmetle, Yarımca Limanı, değerine değer katmış olmaktadır” dedi. Programın ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit  Turhan, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ve beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte limanı gezerek, günün anısına toplu fotoğraf çekildiler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KBB'nin 2020 bütçesi belli oldu
KBB'nin 2020 bütçesi belli oldu
Kaymakam Güler, gazileri makamında ağırladı
Kaymakam Güler, gazileri makamında ağırladı