Çocuklara bilgisayar eğitimi mümkün

Çocuklara bilgisayar eğitimi mümkün

Teknılojinin hızla geliştiği çağımızda özellikle çocukların bilgisayar, tablet gibi aletlerle erken tanışması ve sık kullanması anne, baba ve öğretmenleri zaman zaman tedbir almaya sevk ediyor.

08 Ekim 2018 - 09:17

Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Engin Deniz danışmanlığında, doktora öğrencisi Canan Oğuz tarafından ‘Çocuklarda BilgisayarBağımlılığı İle Depresyon ve Anksiyete Arasındaki İlişkinin İncelenmesi’ başlıklı tez hazırlandı.

ÖĞRENCİLERLE GÖRÜŞÜLDÜ
Araştırmada bilgisayar bağımlılığı cinsiyet, ekonomik durum, akademik başarı, anne-baba birlikteliği, sınıf düzeyi, bilgisayar oyunu oynama süresi gibi faktörlerle birikte incelendi. İstanbul’da 395 ortaokul öğrencisiyle görüşüldü. 218’i kız, 177’si erkek olmak üzere 5’inci sınıftan 187, 8’inci sınıftan 208 öğrencinin katıldığı araştırmada, bilgisayar bağımlılığıyla ilgili çarpıcı veriler ortaya çıktı.

ERKEK ÖĞRENCİLER DAHA BAĞIMLI
Erkekler kızlardan, 8’inci sınıflar 5’lerden daha fazla bilgisayar bağımlısı. Karne notu 70-84.9 olanlar, notu 85-100 olanlara göre daha fazla bilgisayar başındalar. Bilgisayar kullanım ve oyun oynama süresi fazlalaştıkça bağımlılık oranı da artıyor. Bilgisayar bağımlılığı arttıkça depresyon ve anksiyete düzeyi yükseliyor.

Çocuklarda bilgisayar kullanımı eğitimle mümkün

BAĞIMLILIĞA DİKKAT
Prof. Dr. Mehmet Engin Deniz, bilgisayar bağımlılığıyla ilgili öğrencilere bilinçlendirme seminerleri düzenlenebileceğini belirterek, "Okul psikolojik danışmanları bu konuda eğitilip, idareyi ve öğretmenleri bilgilendirmeli. Bilişim teknolojileri dersinde öğrencilere bilgisayarın doğru kullanımıyla ilgili eğitim verilebilir. Velilere, bilgisayar başında geçirilmesi gereken saat, zararlı program ve sitelerin, çocukların sosyal medya hesaplarının kontrolü gibi eğitimler düzenlenebilir. Bilgisayarın ödül olarak verilmesi işin araç, bilgisayarın amaç olduğu fikrine ve bağımlılığa yol açabilir."dedi.

Kaynak: ensonhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MHP Çayırova, iftarda bir araya geldi
MHP Çayırova, iftarda bir araya geldi
AK Parti'nin yeni il başkanı Ellibeş oldu!
AK Parti'nin yeni il başkanı Ellibeş oldu!