Reklam
"Depodaki ağacın Kocaeli’ne ne faydası var"

"Depodaki ağacın Kocaeli'ne ne faydası var"

Gazetemizin 'Şantiye bahanesiyle ormanı katlettiler' başlığı ile gündeme getirdiği ve büyük yankı uyandıran Mutlukent GOSB Kavşağı’ndaki hatıra ormanına ilişkin CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan açıklamalarda bulundu.

09 Temmuz 2019 - 10:11 - Güncelleme: 09 Temmuz 2019 - 12:42

Gebze OSB-Darıca metro hattı inşaatı için Mutlukent’te şantiye kurulması kararlaştırıldı. ve şantiye bölgede yer alan nadir yeşil alanlardan birinin üzerine kuruldu. Gebze Yenigün Gazetesi olarak 'Şantiye bahanesiyle ormanı katlettiler' başlığıyla haberleştirdiğimiz ve ülke gündemine düşen konu hakkında CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan yapılan bu işlemi mecliste gündeme getirerek Tarım ve Orman Bakanlığı’na sormuştu. Kocaeli Milletvekili Tarhan'ın soru önergesini yanıtlayan bakanlığın cevabında, “Bölgede herhangi bir ağaç kesilmemiş olup; ağaçlar zarar verilmeden sökülüp repikaja alınarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait depoda daha sonra dikilmek üzere muhafaza altına alınmıştır. Çalışmalar hukuka ve yasal mevzuata göre devam etmekte olup gerekli kontroller yapılmıştır” demişti. CHP'li Tarhan konuya ilişkin, “Ormanlık alanı yok etmişsiniz ama ağaçlar depoda duruyor diye açıklama yapıyorsunuz depodaki ağacın Kocaeli’ye ne faydası var” dedi.

SİZ O ORMANI YOK ETTİNİZ
Tarhan yaptığı açıklamada, "Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Bölge Orman Müdürlüğü’ne bağlı İzmit Orman İşletme Müdürlüğü’nden 74 bin 514 metrekarelik alanı 49 yıllığına kiraladı. Alanın 67 bin 480 metrekaresini 6 yıl boyunca şantiye olarak kullanacağını ifade eden belediye inşaat bittikten sonra bölgede metro hattı bakım onarım tesisi kuracağını belirtti. Söz konusu taleplerin hepsi olumlu karşılandı ve Gebze’deki sanayi kuruluşlarının ortasında yer alan ormanlık alandan vazgeçildi" dedi. Kocaeli Milletvekili Tarhan son olarak, “Belediye’nin 2 bin 500 ağacı muhafaza edecek deposu hangi koşullardadır, bakım onarımı yapılmakta mıdır bu konuların hepsi ayrı bir tartışma konusudur ancak siz o ormanı artık yok ettiniz. Kocaeli’ye depoda duran ağaç ne fayda sağlayacak” dedi.

http://www.gebzeyenigun.com/santiye-bahanesiyle-ormani-katlettiler/23630/

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Korkmaz,
Korkmaz, "Türkiye tüm oyunları bozacak güce sahip"
Gençlik bu festivalde buluşacak
Gençlik bu festivalde buluşacak