Kontakt
Gebze Yenigün Gazetesi
SENDİKA YARIŞI
Çelik-İş, ‘ikna etme’, Birleşik-Metal ‘Saflara katma’ çabasında...
GÜNDEM HABERLERİ - 03.08.2013 / 10:00
Okuma: 676
example1 example1

TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Eku Fren Kampana ve Döküm San. Tic. AŞ. İşyerinde şu günlerde sendikalaşma yarışı ve çabası gözleniyor. Daha önce Çelik-İş Kartal Şubesi'ne bağlı işçiler istifa ederek Birleşik Metal Sendikası'na geçtikleri için 20 işçinin işine son verildi. Bunun üzerine Çelik-İş eski üyeleri ile işyerinde görüşme ve geri dönmeleri için ikna etme çabalarını sürdürürken, Birleşik-Metal Sendikası Gebze Şubesi de işyerinde artık yetkili sendika olduklarını açıklayarak, işyeri önünde eylem yapan 20 işçiye dün saat 16.15’te kalabalık bir şekilde basın açıklaması ile destek verdi.

BİRLEŞİK METAL: YETKİ BİZDE

Burada sendika değişimine ilişkin Birleşik-Metal İş Sendikası Gebze Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan basın açıklamasında, Eku Fren Balata işyerinde artık sendika yetkisinin kendilerine geçtiği ifade edilerek, "Sendikamıza üye olan arkadaşlarımızı işveren işten atarak istifa etmeleri için baskı ve tehdit oluşturmaktadır. İşvereni yasalara uymaya davet ediyoruz" denildi. Açıklamada: " Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasal ve yasalarla güvence altına alınan sendika seçme hakkına saygı duyması konusunda uyarıyoruz" denildi.

ÇELİK İŞ: GİDENLERİ DÖNDÜRMEYE ÇALIŞIYORUZ

İşyerinde daha önce yetkili olan Çelik İş Sendikası tarafından bilgiyi ise Sendika'nın Gebze Şubesi Başkanı Şerafettin koç'tan alıyoruz. Koç, " Bu işyerinde yetkili sendikamızın Kartal şubesiydi. İstifa edip Birleşik Metal'e geçişler olmuş. Şimdi bizim sendika işyerinde işçileri geri dönmeleri için ikna çabası yapıyor. Birleşik Metal de yetki çabası ve orada olma çabası gösteriyor. Durum bu" dedi. Eku Kampana'daki sendika yetkisi konusu ve gelişmeler nasıl ve ne olacak, o ise önümüzdeki günlerde netleşecek. Eku Kampana'da yaklaşık 300 işçi çalışıyor.


Henüz Yorum Eklenmemiş
mark