Dişlerimizi neden sıkarız?

Dişlerimizi neden sıkarız?

Çiğneme ve yutkunma dışında, istenmeyen bir şekilde gösterilen diş sıkma davranışının ‘Bruksizm’ olarak tanımladığını belirten Öğr. Gör. Nihan Oğuz, bu rahatsızlığın doğuştan olmadığını, yaşanan travmalar sonucu ortaya çıkabileceğini ifade etti.

14 Nisan 2019 - 12:24

Diş sıkmanın psikolojik nedenlerini açıklayarak sözlerine başlayan Öğr. Gör. Nihan Oğuz, “Bruksizmin oluşmasında fizyolojik sebepler kadar tahmin edilenin ötesinde birçok farklı sebebi bulunuyor. Bruksizmin ortaya çıkmasıyla ilgili birçok psikolojik faktör olduğu düşünülüyor. Hemen herkesin maruz kaldığı en popüler sorunlarından olan stres, Bruksizmin de sebeplerinin başında geliyor. Stresin arttığı dönemlerde Bruksizm semptomları da artış gösteriyor. Bruksizm, kaygı (anksiyete), uykusuzluk, her türlü gerginlik hali ve kıskançlık gibi durumlarda ortaya çıkabildiği gibi hayal kırıklığı, öfke, endişe veya korku gibi duygusal yoğun stres yaşandığında da görülebiliyor” dedi. Bu noktada kişilik yapısının da önemli olduğunu kaydeden Öğr. Gör. Oğuz, agresif, aceleci veya titiz kişilerde bu rahatsızlığın daha sıklıkla karşılaşıldığını da sözlerine ekledi.

HAYAT ŞARTLARI TETİKLİYOR
Bruksizmin doğuştan gelen bir rahatsızlık değil, sonradan oluşan bir hastalık olduğunu belirten Öğr. Gör. Oğuz, “Bruksizm, kişinin bazı olumsuz alışkanlıkları ve hayat şartları sonucunda oluşur. Yapılan araştırmalara göre, büyük bir olay yaşayan çocukların Bruksizme yakalanma olasılığı daha fazla olmuş. Yani çocukluk travmaları yaşamış olan insanlarda daha sık Bruksizm görülebilir diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

STRESTEN KAÇILMALI
Bruksizm’i önlemek için öncelikli olarak yoğun stres yaratacak durumlardan kaçınmak gerektiğini dile getiren Öğr. Gör. Oğuz, “Uyumadan önce stresinizi olabildiğince minimum düzeyde tutmaya çalışmakta fayda var. Duyguları kontrol etmek de ayrıca önemlidir. Spor yaparak, çalışma saatlerini azaltarak stres düzeyini azaltmak mümkün olmakla birlikte eğer duygularınızı yeterince ifade edemiyorsanız, hislerinizi söylemeye başlamak da yardımcı olmaktadır. Bir arkadaşınızla veya bir terapistle, ayna karşısında kendi kendinizle konuşmak da sizi rahatlatabilir. Bazı yiyecekleri çok tüketmekte, aynı oranda stresi arttıran faktörlerdendir. Örneğin, rafine şeker, kızarmış yiyecekler, fastfood, kahve, çikolata, sirke ve kutu içecekleri çok fazla tüketmek, halihazırda yüksek olan stres düzeyinizi daha da arttırabilir” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kayıt harcı 1500 TL'ye çıkarıldı
Kayıt harcı 1500 TL'ye çıkarıldı
Bunalıma girdi, canına kıydı!
Bunalıma girdi, canına kıydı!