Reklam
Ellibeş, “Acıyı ilk günkü tazeliğiyle hissediyoruz”

Ellibeş, “Acıyı ilk günkü tazeliğiyle hissediyoruz”

AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 20. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

16 Ağustos 2019 - 12:28

Ellibeş açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Türkiye yakın tarihinin en büyük felaketi olarak gösterilen 17 Ağustos Marmara Depreminin üzerinden tam 20 yıl geçti. 1999 yılının 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan gece saat 03.02’de meydana gelen, büyüklüğü 7,4 olan ve yalnızca 45 saniye sürmesine rağmen bize bir ömür gibi gelen deprem felaketinde binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. Kocaeli, İstanbul, Sakarya, Bolu, Bursa, Eskişehir ve Yalova’da can kaybına neden olan 120 km uzunluğundaki fay hattının kırıldığı bu depremin merkez üssü olan Gölcük, en çok kaybının yaşandığı yerdi. Aynı zamanda bir Gölcüklü olarak, deprem felaketinin yarattığı acıyı hala yüreğimizin en derin yerinde ilk günkü tazeliğiyle hissediyoruz. Hiçbir şeyin insan hayatından daha değerli olmadığı gerçeğinden hareket ederek, insanı öldürenin deprem değil, çarpık ve yetersiz yapılar olduğunu bu büyük felakette ciddi bir bedel ödeyerek hep birlikte öğrendik. Depremde hasar gören 365 bine yakın bina binlerce vatandaşımıza mezar olurken, en az iki katı insanımız da yaralandı.

“HER ZAMAN HAZIR OLMALIYIZ”
Hükümetimiz döneminde açık yüreklilikle belirtmek isterim ki, kentsel dönüşüm projeleri, imar düzenlemeleri ve eğitim konusunda çok ciddi çalışmalar yapıldı. Başta ilimiz olmak üzere, depremin etkilediği yerlerde yeni yerleşim yerleri kurularak halkımızın daha güvenli ve sağlam yapılarda hayatlarını devam ettirmesi imkanı sunuldu. Bununla birlikte hala yapılacak çok şey olduğu gerçeğini de kabul etmek zorundayız. Deprem gerçeğine karşı toplum olarak her zaman hazır olmamız gerektiğini asla unutmamalı ve kentsel dönüşümün devam etmesi için cesur adımlar atmayı hep birlikte sürdürmeliyiz. Depremin ilk yıllarında çadır kentlerde, prefabrike yapılarda vatandaşlarımız birer depremzede olarak yaşam mücadelesi verdi. Kaybettiklerimizin yanında yaşadığımız ağır travmanın etkileri belki de farkında olmadan hala devam ediyor, hayatımızı etkiliyor.

“ÜZERİMİZE DÜŞEN NE VARSA”
Ancak bu büyük felaketin ardından da hayatta kalanlar olarak yaşama hep beraber, birlik olarak tutunduk. Sporda, sanatta başarılar elde eden depremzedelerimizin azmi hepimize ilham verdi, yaşama olan bağlılığımızı artırdı. Büyük deprem felaketini hiçbir zaman unutmayacağız. Yaşadığımız acıları, aramızdan ayrılan vatandaşlarımızı, dostlarımızı, akrabalarımızı asla unutmayacağız. Ama bir yandan da geçmişten dersler alarak hayata tutunmayı sürdüreceğiz. Bu vesileyle deprem felaketinde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Geride kalan ailelerinin üzüntülerini en derin duygularla paylaşıyorum. Geçmişten dersler alarak geleceğe daha hazırlıklı olmak adına üzerimize düşen ne varsa yerine getirmeyi sürdüreceğimizi belirtmek istiyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaan Akar baba oldu
Kaan Akar baba oldu
Gebze'de kanser konuşuldu
Gebze'de kanser konuşuldu