Gebze’de ‘Milli Tarım’ için dev adım

Gebze’de ‘Milli Tarım’ için dev adım

Gebze Teknik Üniversitesi, Hektaş ile ‘Milli Tarım’ hedefi doğrultusunda Ar-Ge iş birliği protokolü imzaladı. Senato salonunda gerçekleşen törenle hayata geçen protokol kapsamında bitkilerin korunması, ilaçlanması, akıllı tarım gibi konular üzerine çalışmalar yapılacak.

16 Mayıs 2018 - 15:25

Bölgemizin en büyük değerlerinden biri olan GTÜ, özel sektör ve üniversite iş birliği kapsamında bir adım daha attı. GTÜ, OYAK’ın ‘Milli Tarım’ hedefiyle çalışan şirketi Hektaş ile iş birliği protokolü imzaladı. Önceki gün GTÜ Senato Salonunda düzenlenen imza töreninde üniversite adına Rektör Vekili Prof. Dr. M. Hasan Aslan ile Hektaş adına Genel Müdür Levent Ortakçıer iş birliği protokolünü imzaladı. Ortak yürütülecek çalışma genelinde teknik, laboratuvar altyapıları ve bilim insanlarının katkılarıyla bitki koruma, bitki besleme, akıllı tarım uygulamaları ve tohum ıslahı ile ilgili Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirilerek tarımda verimin artırılması sağlanacak. Çalışmalar sonucu ortaya çıkarılacak yeni ürünlerin sadece Türkiye ile sınırlı kalmayıp ihracata da açılması hedefleniyor.

“DIŞA BAĞIMLILIK AZALACAK”
İmza töreninde konuşma yapan ve kısa zaman önce Ar-Ge merkezi kimliğine sahip olan Hektaş’ın, GTÜ’nün akademisyenleri ve araştırmacıları ile birlikte ciddi projelere imza atacağına inandığını ifade eden Ortakçıer, “Gerçekleştirdiğimiz iş birliği kapsamında ilk etapta aktif maddeleri sentezleme çalışmalarına başlanacak ve endüstrileştirilmesi sağlanarak bu tür ürünlerdeki dışa bağımlılık azaltılacak. Ortaya çıkan ürünlerle, ülke ekonomisine ve ihracata katkı sunmanın haklı gururunu yaşayacağız” ifadelerini kullandı.

“VİZYONLARIMIZ ÖRTÜŞÜYOR”
Her teknolojik alanda olduğu gibi tarım teknolojisinde de yeniliğin çok önemli olduğunu belirten Aslan ise, “Hektaş’a tarım sektörüne katkıları ve üniversitemizle gerçekleştirdikleri iş birliğinden dolayı teşekkür ederiz. Oyak Grubu’nun son dönemdeki Ar-Ge vizyonu ve hedefleriyle üniversitemizin hedeflerinin örtüşmesi sayesinde tüm sektörlere örnek olacak özel sektör-üniversite iş birliği ortaya çıktı. Bu birlikteliğin meyvelerini yakında alacağız ve hep beraber ‘Milli Tarım’ hedefiyle çıkılan bu yolda gurur yaşayacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rusya'da uçak kaçırma girişimi
Rusya'da uçak kaçırma girişimi
Akşener'den
Akşener'den "ittifak" açıklaması