GEDÇAD ilk toplantısını gerçekleştirdi

GEDÇAD ilk toplantısını gerçekleştirdi

Gebze-Çayırova-Darıca-Dilovası Okul Kıyafetleri Üreticileri ve Satıcıları Derneği Başkanı Telat Osmanoğulları, “Kurmuş olduğumuz bu dernek sayesinde bu sektörde çalışan herkesi bir çatı altında toplayacağız.” dedi.

13 Mart 2019 - 09:40

Gebze-Çayırova-Darıca-Dilovası Okul Kıyafetleri Üreticileri ve Satıcıları Derneği üyeleri ilk toplantısını dün gerçekleştirdi. GTO Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, Gebze-Çayırova-Darıca-Dilovası Okul Kıyafetleri Üreticileri ve Satıcıları Derneği Başkanı Telat Osmanoğulları ve dernek üyeleri katıldı. Toplantıda ilk olarak bir konuşma yapan Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, “Her okul açılışı öncesi sıkıntı olan bir konu. Sektörel bazlı bir araya gelmek her zaman önemli bir konu olup bölgenin gelişmesine katkı sunmuş olursunuz. Oda olarak sizleri tebrik ediyorum. Her zaman sizlere yardımcı olacağız. Okul kıyafeti eşitliğini sağlamak için oda olarak ne gerekiyorsa onu yaparız. Sizi bu derneği kurduğunuz için kutluyorum” dedi.

2 MİLYAR DOLAR SERMAYE
Başkan Çiler’in ardından Gebze-Çayırova-Darıca-Dilovası Okul Kıyafetleri Üreticileri ve Satıcıları Derneği Başkanı Telat Osmanoğulları, “2012 yılında o dönemin bakanı Ömer Dinçer çıkıp okul formalarını kaldırıyorum dedi. Ancak bunu derken hiçbir araştırma yapmamıştı. Okul dönemi satışı kısa ancak hazırlık dönemi çok uzun bir dönem. Bu sektörde yaklaşık 30 bin kişi istihdam ediliyordu. 2 milyar dolar gibi bir sermaye söz konusu. Bu açıklamadan sonra hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin hoşuna gitti. Ancak bir süre sonra kıyafet yarışları başladı.  Kıyafet demek ortadaki sınıfsal ayrımı ortadan kaldırmak demek olduğu anlaşıldı. Ülkenin her yerinde bu işin doğru olmadığını farkına vardılar. Geriye dönüş olmasını istediler. Bu sektörün devam etmesi için gerekli girişimler yapıldı. Bu yönde dernekleşerek yetkili kurum olarak federasyon kuruldu.

“BİR ARADA ORTAK KARAR”
Milli Eğitim Bakanı ile istişarelerde bulunduk. Bakan değişti. Ardından bugünkü kılık-kıyafet ile ilgili yönetmelikte değişiklik yapıldı. Okul yönetimi 4 yılda bir anket yaparak kılık-kıyafet konusunda anket yapılması kararlaştırıldı. Belirlenen kıyafetler 4 yıl boyunca değişmeyecek şekilde hazırlanır. Biz bu kıyafetlere tam olarak uyamadık.  Veliler arada kalmak zorunda kaldı. Kıyafetlerin hazırlanması uzun bir süreç. Yönetmeliğe göre herkes numuneye uyarsa herkesi memnun edecek bir üretim olacak. Derneğimizin üye sayısı bu işi yapan 17 üyemiz var. Dernek sayesinde herkes bir arada ortak karar vererek istişarelerde bulunuyoruz. Herkese çok çok teşekkür ediyorum. İşimizi daha dikkatli ve düzgün bir şekilde yaparak en iyi şekilde yapacağız” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kayıt harcı 1500 TL'ye çıkarıldı
Kayıt harcı 1500 TL'ye çıkarıldı
Bunalıma girdi, canına kıydı!
Bunalıma girdi, canına kıydı!