"Geleceğimi satın alma!"

"Geleceğimi satın alma!"

Sokakta çalıştırılan çocuklar için Gebze'de duyarlılık çalışması başlatıldı. İlçenin muhtelif yerlerine asılan afişlerle konunun önemine dikkat çekilmeye çalışılıyor.

12 Haziran 2019 - 11:34 - Güncelleme: 12 Haziran 2019 - 12:40

Ülkemizin ve bölgemizin en önemli sorunları arasında yer alan, küçük yaşta sokakta çalıştırılan çocuklar için çalışmalar yürütülüyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin ortak yürüttüğü proje kapsamında Gebze'de vatandaşların yoğun olarak geçtiği yerlere afişler asıldı. Birçok vatandaşımız sokakta selpak ve benzeri şeyler satan çocukların durumuna üzülüyor ve bununla birlikte sattıkları ürünlerden alıyor. Bu konunun önüne geçmeye çalışan yetkililer "Geleceğimi satın alma" sloganıyla harekete geçti. 'Çocuktan satın aldığınız her şeyle onun geleceğini elinden aldığınızı biliyor musunuz?' sorusunu vatandaşlara yönelten afişlerde, "İyilik yapmış olmuyoruz" ibaresi yer alıyor. 

"SADECE BU NUMARALARI ARA"
Dikkat çeken çalışmada hazırlanan afişlerde sokakta bu durumda bulunan çocukların da fotoğrafı kullanılarak, konuşma balonlarıyla 'Benden satın alacağın mendille benim geleceğimi satın aldığının farkında mısınız? Bana para verip hayatımı satın alma sadece bu numaraları ara' yazılarıyla Gebzelilere yapılması gerekenler anlatılıyor. Yetkililer bu durumdaki çocuklarla karşılaşıldığında ALO 153, 155, ALO 144 ve ALO 183 hatlarını aranması gerektiğinin altını ısrarla çiziyor. 

KONU ÜZERİNE ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLDÜ
Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda Gebze Kaymakamlığı da bu konu üzerine çalışmalar yürtümüş, Kaymakam Güler ve kurum müdürleri bir araya gelerek, sokakta çalışan çocuklar için ne gibi adımlar atılması gerektiğini masaya yatırmıştı. Yetkililer, Gebzeli vatandaşlardan bu durumda olan çocuk gördüklerinde birim müdürlüklerine veya belirtilen telefon numaralarına geri dönüş yapmalarını talep etmişti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kadıoğlu, Darıcalıları KETEM'e davet etti
Kadıoğlu, Darıcalıları KETEM'e davet etti
Aras’a genel merkezden misafir var
Aras’a genel merkezden misafir var