Reklam
Gözleri bilgisayardan korumak için bilgiler

Gözleri bilgisayardan korumak için bilgiler

Dört saatten fazla kesintisiz bilgisayar başında olanların yaklaşık yüzde 90’ında CVS adı verilen göz rahatsızlığı görüldüğüne dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burcu Usta Uslu, gözlerimizi korumamıza yardımcı olacak faydalı bilgiler aktarıyor.

20 Eylül 2019 - 09:57

Bilgisayarlarımız hayatımızın vazgeçilmez parçası olsa da uzun süreli kullanımlarda gözlerimiz üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor. Özellikle de kesintisiz olarak dört saatten uzun bir süreyi bilgisayar başında geçirenlerin yüzde 90’ında, CVS (computer vision syndrome - bilgisayar ilintili görsel sendrom) adı verilen hastalık ortaya çıkıyor. CVS, kendini, baş ağrısı, bulanık görme, boyun ağrısı, gözlerde kızarıklık ve yanma, gözlerde yorgunluk hissi, kuru göz, çift görme ve odaklanma problemleri gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Bu belirtilerin ortaya çıkmasındaki temel etken uzun süre bilgisayar kullanımı. Ancak bunun yanısıra, yetersiz aydınlatma, ışığın ekrandan hatalı saçılımı (glare), hatalı izlem mesafesi, hatalı oturuş pozisyonu veya tüm bunların kombinasyonları sorunu ortaya çıkaran diğer faktörler olarak sıralanıyor. Tanı, hastanın hikayesinin alınması, görsel keskinlik muayenesi, biyomikroskopik muayene ve odaklanma ile ilgili muayeneler yapılarak konuluyor. Yukarıda saydığımız yakınma ve belirtileri olan bireylerin bir göz doktoruna başvurması gerekiyor.  

CVS TEDAVİSİ
Tedavide ilk etapta göz kuruluğunun kontrol ve tedavi edilmesinin amaçlandığını dile getiren Dr. Uslu, “Hekimin tavsiye ettiği gözyaşı damlaları, jöleler veya bunların kombinasyonları kullanılabilir” diyor. Dr. Burcu Uslu, astenopik şikayetler denilen gözde yorgunluk, baş ağrısı, odaklanamama problemleri gibi yakınmalarda ise eşlik eden kırma kusurlarının düzeltilmesi ve diğer tedavilerin planlanması gerektiğini ifade ediyor.  

HASTALIKTAN KORUNMANIN YOLLARI
Bazı temel egzersiz ve uygulamalar ile bu hastalıktan korunmak mümkün; "Çalışma esnasında bilinçli olarak gözlerinizi kırpın. Uzaktaki bir objeye bakarak kasları gevşetmeye çalışın. 20-20-20 kuralı: Her 20 dakikada bir 20 adım ötedeki bir objeye 20 saniye bakın, Yukarıdaki uygulamayı yapamıyorsanız her 30 dakikada bir 20-30 saniye gözlerinizi kapalı tutun.  Hekiminiz uygun görürse küçük + camlar ile odaklanma sıkıntınızda rahatlık sağlamaya çalışın. Bilgisayarınızın doğru mesafede olmasına özen gösterin, otururken doğru postürde olmaya çalışın. Bilgisayar ekran seviyesinin göz hizasından 10-15 derece daha aşağıda olmasını sağlayın. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özdenören, Çayırovalı okurlarla buluştu
Özdenören, Çayırovalı okurlarla buluştu
MHP Gebze, kahvaltıda bir araya geldi
MHP Gebze, kahvaltıda bir araya geldi