Hangi organlar stresten etkileniyor?

Hangi organlar stresten etkileniyor?

Günümüzde birçok kişi yüksek strese maruz kalıyor. Stresin vücudunuzdaki belli başlı organların fonksiyonlarını değiştirdiğini ve bunun etkilerini biliyor muydunuz?

19 Nisan 2019 - 10:25

Birçok kişi hayatlarının belli dönemlerinde yüksek stres seviyelerine maruz kalmıştır, bu da fiziksel ve duygusal açıdan ciddi problemler yaratmıştır. Son dönemlerde Amerikan Psikoloji Birliği (APA) tarafından yapılan bir çalışma, strese maruz kalan yetişkinlerin yüzde 40’ının  uyumakta zorlandığını göstermiştir. Stresin vücudunuzdaki belli başlı organların fonksiyonlarını değiştirdiğini biliyor muydunuz?

CİLT 
Stres vücudunuzun iltihaplanmasına sebep olur, bu da cildinizin gözeneklerini tıkar. Bu tıkanma, ciltte kırmızılık ve iritasyon oluşturarak ciltte yağın birikmesine sebebiyet verir. Bunun sonucunda cildinizde sivilce çıkar.

KARACİĞER VE AKCİĞER
Stres hormonlarının birikmesi, karaciğer tarafından üretilen ve görevi karaciğer hastalığına yol açan karaciğer gözelerini yok etmek olan hücreleri etkisiz hale getirebilir. Akciğer fonksiyonunuz stres tarafından zayıflayabilir, bağışıklık sisteminiz de çeşitli dışsal faktörlere cevap vermekte zorlanabilir.

BEYİN 
Aşırı stres vücudun kortizol olarak bilinen hormonunun üretiminin artmasına yol açar. Aşırı kortizol seviyesi ise beynin frontal korteksini (beynin karar verme ve hafızası ile sorumlu olan bölgeyi) etkileyebilir.

GÖZLER
Aşırı seviyedeki fiziksel ve duygusal stresin gözlerin etrafında titremeye yol açtığı görülmüştür. Çünkü stres göz kapaklarını açıp kapatmaya yarayan küçük bir kas grubunu tetiklemektedir.

BAĞIRSAKLAR
Bağırsaklarınızın sağlığı, vücudunuzun genel sağlığı ile doğrudan bağlantılıdır, bu yüzden bağırsağınıza ve bütün sindirim sisteminize yeterince özen göstermeniz gerekir. Stres olduğunuzda, bağırsaklarınızda oluşan problemler gaz, kas ağrıları ve enflamasyona sebep olur.

KALP
Sürekli yüksek stres seviyesinin yarattığı gerginlik, kolesterolünüzü, kan basıncınızı ve kan dolaşımınızdaki trigliserit seviyesini arttırabilir. Kronik stresten muzdarip olan insanların sağlıklı bir kalp atış hızı edinmede zorlandıklarının görülmüştür.

BÖBREKLER 
Kortizol seviyesi stres yüzünden arttığında, böbrekleriniz fosfat salgılar, bu da kas zayıflığına, raşitizm gibi kemik hastalıklarına ve daha fazlasına yol açabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alaettin Kurt dualarla anıldı
Alaettin Kurt dualarla anıldı
Hartamacı'dan 17 Ağustos mesajı
Hartamacı'dan 17 Ağustos mesajı