Reklam
Hartamacı, “Çağdaşlık ve modernlikle bağdaşmıyor”

Hartamacı, “Çağdaşlık ve modernlikle bağdaşmıyor”

CHP Çayırova İlçe Başkanı Çetin Hartamacı, Çayırova Belediyesi’nin gerçekleştirdiği son meclis toplantısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

04 Temmuz 2019 - 11:06

Hartamacı yaptığı açıklamada, “Açık pazar yeri kurmak, geldiğimiz noktadan geriye dönüşün işaretidir. Bu kentin vizyonuna uygun olmayan bir karardır. Pazar yeri kararı da kentin vizyonuna yakışmamıştır” dedi.  Açıklamalarına devam eden Hartamacı, “Çayırova Belediyesi Meclisi’nin 03.06.2019 tarihli haziran ayı meclis toplantısında “İlçemiz sınırları içerisinde yeni mahalle 5114/4 sokakta Pazar yeri kurulması” başlıklı gündem maddesi görüşülmüş ve konu komisyon kurulmak suretiyle görüşmeye alındı fakat Temmuz meclis toplantısında Çarşamba günü yapılmasının kararı alınmış ve bu pazarın bir ay içerisinde aktifleşecek olması kaygı vericidir. Pazar yerinin oluşma şartları da umarım yerine getirilir. Komisyona havale edilen gündem maddesi için yasada yazılı olan şartların dikkate alınması gerekir ve tüm Türkiye genelinde olduğu gibi açık pazar değil kapalı pazar kurulması kamu güvenliği ve kamu sağlığı için zorunlu bir gerekliliktir.

MODERNLİKLE BAĞDAŞIR TARAFI YOK
Çayırova Belediyesi’nin genel kanının aksine açık pazar kurulması merakı ve diretmesinin çağdaşlık ve modernlik ile bağdaşır bir tarafı da yoktur. Pazar yeri kurulması hakkında yönetmeliğin 6. maddesi gereğince pazar yerlerinde; “Pazarcı ve üretici satış yerleri, zabıta bürosu, çöp toplama yeri, elektronik tartılar, hoparlör sistemi,  aydınlatma sistemi, güvenlik kamerası ve tuvalet bulunması zorunludur. Bu koşulların hiç biri yerine getirilmiş değildir ve kurulması muhtemel pazar yeri bu şartları taşımamaktadır. Türkiye genelinde tüm açık pazar alanları kapalı pazar alanlarına dönüştürülmekte ve modern toplum çalışmaları sağlanmakta iken, Çayırova Belediye Başkanlığı’nın bu şekilde bir amaç taşıması toplumu düşünmek değil şahsi amaçlar taşımaktadır.

TANZİM SATIŞ NOKTASI İÇİN ÖNERİDE BULUNDUK
CHP Çayırova Belediye Meclis grubu olarak aynı toplantıda vermiş olduğumuz önergede söz konusu bölgede ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamak adına kapalı Pazar kurulmasını veya geçici çözüm amacı ile söz konusu bölgeye ve ihtiyaç duyulan diğer bölgelere haftanın her günü açık olacak şekilde tanzim satış noktası kurulması talebinde bulunduk ve başkanlık bu önergeye yazılı cevap vereceğini belirtti. Konunun takipçisi olacağız ve bölgenin ihtiyaçlarının karşılanması için modern ve çağdaş kapalı Pazar alanı veya tanzim satış noktası kurulması için ısrarcı olacağız. Çayırova’nın temel sorunları ortada iken gündemi idare etmek adına yapılan bu işlemler bu kente yeni bir sorun olarak vizyonsuzluğu da getirmiş oluyor ki bu sorunu aşmak diğerlerinden daha zor. Sayın Çiftçi’ye önerim ve tavsiyem bu kentin tamamının başkanı olmak, mahalle meclisi yapıyorum diyerek CHP’yi eleştirmek değil bu kentin sorunlarını taleplerini dinleyip çözüm önerilerini sunmak” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Korkmaz,
Korkmaz, "Türkiye tüm oyunları bozacak güce sahip"
Gençlik bu festivalde buluşacak
Gençlik bu festivalde buluşacak