Honda, Türkiye’deki üretimini sonlandırıyor

Honda, Türkiye'deki üretimini sonlandırıyor

Honda, 2021 yılında mevcut Civic Sedan modelinin üretiminin tamamlanmasını takiben Şekerpınar'daki otomobil üretim operasyonunu sonlandıracağını duyurdu.

08 Nisan 2019 - 12:28 - Güncelleme: 08 Nisan 2019 - 13:05

1997'den beri üretim faaliyetlerini sürdürdüğü Türkiye fabrikasında üretimi 2021'de durduracak. Bilindiği üzere daha önce benzer bir konu ile gündeme gelen Honda Türkiye, Civic üretimini sonlandıracağını Şubat ayında açıklamış, Şekerpınar'daki fabrikasında elektrikli modeller üretmesi bekleniyordu. O dönemdeki açıklamalarında fabrikanın akıbetinin ne olacağını açıklamayan Honda Türkiye yetkilileri, bugün yaptığı açıklamayla 2021'de Civic Sedan modellerinin üretiminin ardından, Türkiye'deki üretimini sonlandıracağını duyurdu. Firma yetkilileri küresel otomotiv endüstrisindeki elektrifikasyon alanında yaşanan gelişmeler ve bu gelişmelere bağlı olarak uygun üretim kapasitesinin sağlanması gerekliliği yüzünden bu kararın alındığını duyurdular.

BİN 100 ÇALIŞANI BULUNUYOR
Konu hakkında görüş bildiren Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura, "Hızla değişen piyasa dinamikleri ve teknolojik gelişmelere öncülük etme ihtiyacının farkındayız. Bu durum, Türkiye’deki otomobil üretim operasyonumuzu da kaçınılmaz olarak etkiliyor" dedi. Honda Türkiye'nin bin 100 çalışanı bulunuyor. Alınan karardan fabrika çalışanlarının etkilenmemesi için tüm desteği sağlaycaklarını açıklayan Tsumura, "Çalışma arkadaşlarımızın mutluluğu Honda’nın birincil önceliğidir.

"TÜM DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ"
​​​​​​Bu küresel kararı mümkün olan en makul şekilde uygulamak adına, beceri geliştirme eğitimleri ve yeniden istihdam yardımı da dâhil olmak üzere, karardan etkilenen çalışanlarımızın ihtiyaç duydukları tüm desteği sağlayacağız. Bu kararın sonuçlarını çalışanlarımız, bayilerimiz ve paydaşlarımızla yakın işbirliği içinde değerlendirmeye devam edeceğiz" dedi. 1997 yılı sonundan itibaren Honda’nın Civic modelinin seri üretimine başlayan şirket Ocak 2003 tarihinden bu yana Honda Türkiye A.Ş. olarak yüzde 100 Honda Motor Co. sermayesi ile faaliyetlerini sürdürüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kurban satış yerlerinin kurası çekildi
Kurban satış yerlerinin kurası çekildi
6 haftada 702 kişi kurtardılar
6 haftada 702 kişi kurtardılar