Huawei, Ar-Ge çalışmalarını Gebze’de yürütecek

Huawei, Ar-Ge çalışmalarını Gebze’de yürütecek

Huawei ve Bilişim Vadisi Akıllı Şehirler Araştırma Laboratuvarı İşbirliği Protokolü imza töreni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleşti.

29 Mart 2019 - 12:31

Bilişim Vadisi’nde yer alan Eren Bülbül Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Bilişim Vadisi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Habip Aslan, Huawei Türkiye Genel Müdürü Cem Zhao, Kocaeli sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, çok sayıda sanayici ve iş adamı katılım gösterdi. Programın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Habip Aslan, “Bu işbirliğiyle Ar-Ge faaliyetleri gerçekleşecek bu da Bilişim Vadisi ve ülkemizin Milli Teknoloji hareketine büyük katkılar sağlayacak” dedi. Huawei Türkiye Genel Müdürü Cem Zhao’nun yaptığı konuşmanın ardından kürsüye çıkan Bakan Varank, protokolün öneminden bahsetti ve Lider Araştırmacılar Programı hakkında müjde verdi. İşte Varank’ın açıklamalarından satırbaşları;

“GELECEĞİN TEKNOLOJİ MERKEZİ”
“Bakanlık olarak milli teknoloji, güçlü sanayi vizyonuyla yola çıktık. Vizyonumuzun temeline yüksek katma değerli üretimi yerleştirdik. Biz Türkiye'yi sanayi ve teknolojide lider bir üretim üssü haline getirmek istiyoruz. Tabi bunu yaparken günceli çok iyi takip etmemiz, kabiliyetlerimizi sürekli geliştirmemiz ve fırsatları en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. İşte bugün imzalayacağımız protokol, ülkemizi geleceğin teknoloji merkezlerinden biri yapmak adına oldukça önemli bir adım.

“ORTAK ÇÖZÜMLER GELİŞTİRİLECEK”
Huawei ve Bilişim Vadisi, TÜBİTAK’ın öncül Ar-Ge laboratuvarı destek programı çerçevesinde birlikle çalışacak. Biz bu programla, dünyanın önde gelen firmalarının Ar-Ge faaliyetlerini, ülkemizde yürütmelerini sağlıyoruz. Destekten faydalanan firmalar yenilikçi fikirlerini hayata geçirirken, teknik bilgi ve birikimlerini ülkemize taşıyorlar. Bugün imzaladığımız işbirliğinin ana teması 'Akıllı Şehirler'. Burada örnek bir akıllı şehri hayata geçirerek, sıfırdan yeni bir yaşam alanı oluşturacağız. İşte imzaladığımız işbirliği kapsamında Huawei de Ar-Ge ekibini kurup, Bilişim Vadisi’yle ortak çözümler geliştirecek.

“TÜM FİRMALARA EV SAHİPLİĞİ YAPACAĞIZ”
Bilişim Vadisi yenilikçi ve teknoloji tabanlı kalkınma felsefenin ülkemizdeki en önemli temsilcisi olacak. Bakanlığımız bu yerleşkeye şimdiye kadar 2019 fiyatlarıyla 180 milyon lira tahsis etti. Biz burada bilişim teknolojileri, elektronik, telekomünikasyon, yazılım ve robotik gibi sektörlerde Ar-Ge yapan tüm firmalara ev sahipliği yapmak istiyoruz. Aslında bugün verdiğimiz mesaj çok net. Türkiye güçlü bir Ar-Ge ekosistemine sahip. Sunduğumuz imkanlar hem yerli hem de yabancı yatırımcılar açısından oldukça cazip. Kazanan Türkiye’nin genç beyinleri olacak.

“200’ÜN ÜZERİNDE BAŞVURU ALDIK”
Geçtiğimiz aralık ayında oldukça vizyoner bir hamle olan Lider Araştırmacılar Programını duyurduk. Dünyada ilk 100'e girmiş üniversitelerde araştırma yapmak, kendi alanında en fazla referans gösterilen bilimsel çalışmalara imza atmak, ileri seviye bilimsel çalışmalarda bulunmak, yurt dışındaki prestijli araştırma merkezlerinde tecrübe sahibi olmak gibi nitelikler aradık. Bugün itibariyle gurur duyarak açıklıyoruz ki 30'u aşkın ülkeden 200'ün üzerinde başvuru aldık. Dünya'nın önde gelen üniversitelerinden Harvard, MIT, Stanford, Oxford, Cambrıdge, Imperıal College, Yale'den araştırmacılarımız, profesörlerimiz var.

“TÜRKİYE’DE BİLİM YAPMAYA EVET DEDİLER”
Bilimin öncüleri Türkiye'de bilim yapmaya 'Evet' dedi. Dünyanın en iyi araştırmacıları ülkemize taşınmaya karar verdi. Bakın bu kıymetli araştırmacılar, milli teknolojilerin gelişimi ve ekonomik değere dönüşümünde kritik bir rol oynayacak. Karşılaştığımız bu yoğun ilgi; ülkemizde bilim yapma atmosferine yönelik temelsiz eleştirilere en güzel yanıt niteliğinde. Artık Türkiye istisnai araştırmacılar ve bilim insanları için bir cazibe merkezi haline geliyor. Milli teknoloji, güçlü sanayi hamlemiz bu sağlam temeller üzerinde inşa edilecek.” Törende son olarak Huawei ve Bilişim Vadisi arasında protokol imza töreni gerçekleşti ve toplu aile fotoğrafı çekimi yapıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyükgöz, Hodri Meydan'ı kabul etti
Büyükgöz, Hodri Meydan'ı kabul etti
Tayfun şampiyonluk ATEŞ’ini yakacak
Tayfun şampiyonluk ATEŞ’ini yakacak