Kadınlar hakları için bir araya geldi

Kadınlar hakları için bir araya geldi

CHP Gebze İlçe Teşkilatı dün Gebze Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği panelle, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84. yıldönümünü kutladı.

06 Aralık 2018 - 14:39

Gerçekleştirilen organizasyona CHP Gebze Belediyesi Başkanlığı Aday Adayları İsmail Demir ve Recep Dursun’un yanı sıra, CHP Gebze Kadın Kolları Başkanı Yaşa Erdoğan, CHP Gebze İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Atatürkçü Düşünce Derneği Gebze Şubesi Başkanı Nilgün Aydın, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Gebze Temsilciliği Başkanı Nurcan Çınar, KESK Eğitim-Sen Gebze Şubesi Sekreteri Ayla Aktürk ve Avukat Çiğdem Canbaz, davetliler ve partililer katılım gösterdi. Panelin açılış konuşmasını ise Yaşa Erdoğan yaptı. Erdoğan sözlerinde şunları dile getirdi;

TÜRK KADININA DEĞER KATMIŞTIR
1934 yılında kadınlarına seçme ve seçilme hakkını veren 28 tane ülke var ve sadece 17’sinde bu hak kullanılıyor. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan 10 yıl sonra kadınlarına erkekleriyle beraber karar mekanizmalarında yer alma hakkını vererek gerçekten çok büyük bir atılmıştı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yıllar önce Türk kadınına duyduğu inanç ve güveni, Türk kadınına verdiği değeri ortaya koymuştur.

DEĞER VERİLMESİNİ SAĞLAMIŞTIR
Atatürk kadınlara çok sayıda Avrupa ülkesinden çok daha önce bu demokratik hakkın verilmesini sağlamıştır. İlk yıllarda dünya temsil sıralamasında ikinci ülkemiz kadınlarda günümüzde ise maalesef 130larda yer almaktadır. Cumhuriyetimizin 100. yılının arifesinde bu topraklarda tarih yazan kadınlarımıza ne yazık ki hak ettiği değer verilmemekte erkek egemen anlayış hala varlığını ve kadınlar üzerindeki baskısını artırarak hissettirmeye devam etmektedir.

MÜCADELE DEVAM EDİYOR
Demokrasimizin geleceğimizin teminatı biz kadınlar gerici anlayışlarla bizlere yüklenmeye çalışan misyonu kabul etmeyeceğiz. Demokrasi için hak hukuk adalet için geleceğimizin teminatı çocuklarımız için küçük sınırlarımızı aşarak, kısır siyasi çekişmelerden arınarak, daralmış demokrasinin duvarlarını genişleterek, omuz omuza vererek mücadele alanlarını topyekün savaşmalıyız. Şunu kimse unutmasın ki 1934 Türk kadınları için bir başlangıçtır. Mücadele devam ediyor.”

EŞİTLİK SAĞLAYANA KADAR DURMAYACAĞIZ
Erdoğan’dan sonra kürsüye çıkan CHP Gebze İlçe Bilişim Sorumlusu Canan Türk ise katılımcılara seslendi. Türk, konuşmasında, “Kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasından 84 yıl sonra Türkiye’de sadece 2 vali 14 tane kadın kaymakam var. 4 bin erkek savcıya karşılık 448 kadın savcı, 2 bin 356 erkek büyükelçiye karşılık 43 kadın büyükelçi var. Eşitliği sağladığımız güne kadar durmayacağız. Ey kahraman Türk kadını sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın diyen ebedi Cumhurbaşkanımız Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı sevgi ve minnetle anıyoruz” dedi. Panel konuşmacıların açıklamalarıyla son bulurken, İlçe kadın kolları yönetimi konuşmacılara çiçek takdiminde bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gebzeli Oğuzhan İstanbulspor’da
Gebzeli Oğuzhan İstanbulspor’da
TÜBİTAK'ta yapay zeka enstitüsü kurulacak
TÜBİTAK'ta yapay zeka enstitüsü kurulacak