Körfez’in değişimde Büyükşehir izi

Körfez’in değişimde Büyükşehir izi

“İzmit Körfezi’nin Balıkçılığı ve Sürdürülebilir Hale Getirilmesi” projesinin kapanış sempozyumunda konuşan sualtı görüntü yönetmeni Tahsin Ceylan; Büyükşehir’in çalışmaları ile Körfez’de büyük değişim yaşandığının altını çizdi.

14 Mart 2019 - 12:07

İzmit Körfezi’nde balık popülasyonun arttırılması ve balıkçılığın yeni nesiller tarafından devam ettirilmesi için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde başlatılan “İzmit Körfezi’nin Balıkçılığı ve Sürdürülebilir Hale Getirilmesi” projesinin kapanış sempozyumu Ramada Otelde yapıldı. Sempozyumunda konuşan sualtı görüntü yönetmeni Tahsin Ceylan “İzmit Körfezi yanına yaklaşılamayan kokan, yoldan veya yanından geçerken burnumuzu kapattığımız bir yerdi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi için önemli çalışmalar yaptı. İzmit Körfezi’ne sık dalış yapmam sebebiyle yaşanan değişimi görebiliyoruz. Bu değişim Büyükşehir’in eseridir” dedi.

30 TÜRDE AVCILIK YAPILIYOR
Programda kısa bir sunum yapan İstanbul Üniversitesi Balıkçılık Teknolojisi ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Firdevs Saadet Karakulak; “İzmit Körfezinde deniz kirliliği ile birlikte, aşırı ve kaçak avcılık balık stoklarını bitirdi. Fakat son yıllarda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İzmit körfezi için önemli projeler gerçekleştirdi. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın balıkçılık yönetiminde almış olduğu kararlar ve belediyenin deniz izleme çalışmaları ile önemli aşama kaydedildi. Bunun yanında “İzmit Körfezini Balıklandırma Projesi” önemli bir değişikliğe imza attı. Denizin temizlenmesi ve Balıklandırma Projesi ile artık balık stoklarında artış gözlemliyoruz. Eskiden İzmit Körfezi’nde birkaç türde avcılık yapılırken, bugün İzmit Körfezi’nde yaklaşık 30 türde avcılık yapılıyor” dedi.

İNSANIMIZ DENİZE KÜSMÜŞTÜ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zekeriya Özak ise İzmit Körfezi’ni eski günlerine döndürmek için önemli çalışmalar yaptıklarını ifade ederek” Çünkü denizimiz insana, insanımız denize küsmüştü. Kocaeli’nin evsel ve sanayi atıklarının sadece yüzde 20’si arıtılıyor, yüzde 80’ni denize karışıyordu. Bugün geldiğimiz noktada Körfez’in bütün kıyılarına arıtma tesisleri var. Kocaeli’nin tüm evsel ve sanayi atıkları arıtılıyor. Kirli suyun Körfezimize karışmasına izin vermiyoruz. En büyük arıtma tesisimizi Gebze’de yaptık. Gebze ileri biyolojik arıtma tesisimize harcadığımız beton ve demir ile 1800 adet konut yapılabiliyordu” dedi.

İZMİT KÖRFEZİ MİRASTIR
İzmit Körfezi’nin bir miras olduğunu kaydeden Özak” Bu mirasa sahip çıkmalıyız. Kamu kurum ve kuruluşlarının sahip çıkması yetmiyor. Başta vatandaşlarımızın bu mirasa sahip çıkması gerekiyor. Bugün gelinen noktada Körfez’de hayatın canlandığını görüyoruz. Kocaeli gibi bir sanayi kentinde bu canlanışın yaşanması sevindirici. Nüfus ve Sanayide artış yaşansa da bu dengeyi sağlamaya çalışacağız” ifadesini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Metabolizmayı yavaşlatan 5 hata!
Metabolizmayı yavaşlatan 5 hata!
Sıcak havalarda varislere iyi gelecek öneriler
Sıcak havalarda varislere iyi gelecek öneriler