LGS 1. nakil sonuçları açıklandı

LGS 1. nakil sonuçları açıklandı

LGS 1. Nakil sonuçlarının Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinden açıklanmasının ardından yerleştirmeye esas nakil verileri de erişime açıldı. Buna göre birinci yerleştirme sonuçları kapsamında yerleşen öğrenci oranı yüzde 98 olarak açıklandı. Yerleşen öğrenci sayısı ise 1 milyon 27 bin 322 olarak duyuruldu.

05 Ağustos 2019 - 10:18

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 29 Temmuz-02 Ağustos tarihleri arasında tercihlerini aldığı LGS Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçları açıklandı. Öğrenciler, Nakil sonuçları kapsamında herhangi bir okula yerleşememeleri halinde 2. Nakil dönemi için tercih işlemlerine başlayacak.

LGS Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinden öğrenilebilecek. 2. Nakil dönemi için tercihler ise 05 Ağustos-08 Ağustos tarihleri arasında kabul edilecek. Öğrenciler ve velileri, 2. Nakil dönemi sonuçlarını 10 Ağustos tarihinde öğrenebilecek. 

YERLEŞTİRMEYE ESAS 1. NAKİL SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİLER İÇİN SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
Boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvuruları 19-23 Ağustos tarihlerinde alınacak.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacak. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 (iki) okulu Kayıt Alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunabilecekler. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 2 (iki) okul seçilebilecek.

YERLEŞEN ÖĞRENCİ SAYISI YÜZDE 98
Milli Eğitim Bakanlığı, yüzde 98'lik bir oranla birinci nakil ve yerleştirme sürecinin tamamlandığını açıkladı. Birinci nakil ve yerleştirme süreci sonunda liselere yerleşen öğrenci sayısı 1 milyon 27 bin 322 olarak açıklandı.

MESLEK LİSELERİNE RAĞBET ARTTI
Birinci nakil sonuçları sonrası açıklanan verilere göre meslek liseleri anadolu liselerine yerleşen öğrenci sayısı geçtiğimiz yıla göre yüzde 15'lere kadar artış gösterdi.

Kaynak: hurriyet.com.tr

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KBB'nin 2020 bütçesi belli oldu
KBB'nin 2020 bütçesi belli oldu
Kaymakam Güler, gazileri makamında ağırladı
Kaymakam Güler, gazileri makamında ağırladı