Reklam
Reklam
‘Milli’ ve ‘Yerli’ yeni TÜBİTAK!
Reklam
Reklam

‘Milli’ ve ‘Yerli’ yeni TÜBİTAK!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Cumartesi gününü Gebze’ye ayırdı. Bakan Özlü tam gün bölgemizde kalarak TÜBİTAK’taki çalışmaları inceledi. Özlü’nün buradaki konuşmasında, “Yeni TÜBİTAK” vurgusu dikkat çekti.

01 Nisan 2018 - 13:36

“2023’e Doğru TÜBİTAK ile Geleceğe Bakış Çalıştayı” etkinliği çerçevesinde Gebze’de konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, “Türkiye’nin gücüne güç katan, kapılarını bilim insanlarına ve araştırmacılara ardına kadar açan, verdiği burslarla ve teşviklerle sayısız gencimize umut olan TÜBİTAK’ı; daha da işlevsel bir kuruma dönüştürmek durumundayız” dedi. Yaklaşık bir ay önce kurumun başkanlığında değişime giden Özlü, “Değişen koşullara, değişen taleplere, değişen ihtiyaçlara göre TÜBİTAK’ın yeniden yapılandırılmasını gündemimize almış bulunuyoruz” diye belirtti. Bakan Özlü’nün dışında çalıştaya TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, MARTEK Başkanı Mehmet Ali Okur, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ve çok sayıda üniversite rektörü, akademisyen ile ARGE firmalarının temsilcileri de katıldı.

SİZLERDEN ÇOK ŞEY BEKLİYORUZ
Özlü, “TÜBİTAK’ın bütün birikimini; 2023 hedeflerimize bizi ulaştıracak olan ‘teknoloji atılımı’ için seferber edeceğiz. Tüm bunları yaparken, TÜBİTAK’ın özerk yapısını koruyacağız. TÜBİTAK’ı; kamu kurumlarının tüm ARGEprojelerinin, en temel paydaşı olarak tasarlayacağız. TÜBİTAK; ARGE’nin, araştırmacıların ve bilim insanlarının ilk adresi olacak. Ülke ve millet olarak; TÜBİTAK’tan çok şey bekliyoruz. Elbette sadece TÜBİTAK’tan değil, üniversitelerden, teknoloji geliştirme bölgelerinden ve özel sektörden, büyük beklentilerimiz vardır. TÜBİTAK, üniversiteler, devlet ve özel sektör; tüm bu unsurların, ortak paydaşlarıdır. Bilim, devlet ve özel sektör; stratejik ortak mantığıyla hareket etmek durumundadır” ifadesini kullandı.

PARALOMIZ; 7/24 BİLİM OLACAK!
“Daha az bürokrasi, daha çok bilim anlayışına, dört elle sarılacağız” diyen Bakan Özlü, “Özellikle bilimde ve teknolojide; elimizi çabuk tutmak, hızlı davranmak ve sonuç odaklı hamleler yapmak zorundayız. Çünkü hepimiz biliyoruz ki; bilim, tembelliği affetmez. Bilimsel üretimin ve teknolojik gelişimin, hafta sonu tatili olmaz. Bu nedenle; mesai saatleriyle sınırlı bir bilimsel çalışma anlayışını, elimizin tersiyle iteceğiz. Parolamız; 7/24 bilim, 7/24 teknoloji olacak” ifadelerini kullandı. Bakan Özlü daha sonra MARTEK’e geçerek kurum hakkında bilgiler aldı. Sabahın erken saatlerinde Gebze’ye gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, bölgemizden 18.30’da ayrıldı.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çakır, “Geleceğimiz için birlik olalım”
Çakır, “Geleceğimiz için birlik olalım”
Cumhur İttifakı İstanbul'da
Cumhur İttifakı İstanbul'da