Reklam
Oytun Erbaş, Gebzeli öğrencilerle buluştu

Oytun Erbaş, Gebzeli öğrencilerle buluştu

TÜBİTAK MARTEK ve Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ile düzenlenen programda Doç. Dr. Oytun Erbaş, Yücel Boru Fen Lisesi öğrencilerine başarının 5 sırrını verdi.

13 Mayıs 2019 - 15:54 - Güncelleme: 13 Mayıs 2019 - 16:29

Bölgemizin en önemli teknoloji kurumlarından olan TÜBİTAK MARTEK, kentle iç içe olmaya ve geleceğin bilim insanları için çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Bu bağlamda TÜBİTAK MARTEK yetkilileri Yücel Boru Fen Lisesi’nde gerçekleştirdikleri organizasyonla Doç. Dr. Oytun Erbaş’ı öğrencilerle buluşturdu. Doç. Dr. Erbaş, ‘Yetenek, Beyin ve Başarı-Bilim Adamı Yetiştirme’ isimli söyleşide öğrencilere başarının sırrından bahsetti. Oldukça samimi ve keyifli bir ortamda gerçekleşen söyleşiyi TÜBİTAK MARTEK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Okur, Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, Yücel Boru Fen Lisesi Müdürü İsmail Boğa, okul öğretmenleri ve öğrenciler takip etti. Öğrencilere deney yapmaktan asla çekinmemeleri gerektiğini söyleyen Erbaş, “Bu dünyada bir iz bırakmak istiyorsanız bir şeyler yapmalısınız” dedi. Öğrencilere “Geç olmadan bir yerden başlayın” diyen Doç. Dr. Erbaş, “Her zaman özgün olun ve bir işte profesyonelleşmek için o işle 10 bin saat uğraşmalısınız” açıklamasında bulundu. Program Erbaş’ın konuşmasının ardından soru cevapla devam ederken, etkinlik sonunda Okur, Doğan ve Boğa, Doç. Dr. Oytun Erbaş’a çiçek takdiminde bulundu. Konu hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan TÜBİTAK MARTEK Yönetim Kurulu Başkanı Okur, öğrencilerle bilimi sevdirmek ve onları bu alanlara entegre etmek için çalışmalarına devam edeceklerini belirtti. İşte Erbaş’ın söyleşide yaptığı açıklamalardan satır başları;

DENEY YAPMALISINIZ
Bir insanın başarılı olmasında en önemli şey bellektir, yani beyindir. Bellek o kadar önemli bir şeydir ki hard disk ne kadar fazlaysa o kadar çok öğrenirsiniz. Beynimizde sinir hücreleri vardır. Bunları ağaç olarak sayarsak, ağacımızı beslememiz lazım. Belleğin oluşmasındaki en önemli şey duygudur. Eğitimde her zaman duygunun olması gerek. Bu yüzden deney yapmaktan asla çekinmeyin. Deneme yöntemleriyle tecrübelerinizi artırabilirsiniz. Bu seminer bittikten sonra ne güzel dinledik diye düşünürseniz faydalı olmaz. Bir büyüktür sıfır. Hayatta mutlaka bir şey yapın. Bir insanın tek görevi öldüğü zaman bir şey bırakmasıdır. Yazılmayan şey yapılmamıştır.  Bu dünyada bir şey bırakmak istiyorsanız da deney yapmalısınız. 

10 BİN SAAT KURALI
Özellikle siz öğrenciler için hayvan üzerinde deney yapmak çok önemli. Bilime, spora, sanata mutlaka katkı yapın. Ben buradan çıktığımda bana da mutlaka mail atın. Sevgili çocuklar bir yerden başlayın. 50 bin hastalık var ve her hayırda bir şer her şerde bir hayır vardır. Eğer ailenizde bir hastalık varsa bu belki de sizi bilim insanı yapar. Bir şeyin ustası olmak için küçük yaştan uğraşmaya başlamanız gerek.  Bir işle 10 bin saat uğraşırsanız profesyonel olur ve ustalaşırsınız. Bu aklınızda bulunsun.  Hayatınızda her zaman özgün olun.  İnsanı insan yapan şey beynin ön lobudur. Hayatının en önemli dönemindesin ama hayvan beynin etkindesiniz.  Bunun için de beynin ön lobunu geliştirmeniz gerek. 

BAŞARININ 5 SIRRI
Beynin ön lobunun gelişmesi için de çevre gerekir. İnsan çevresindeki 5 kişinin ortalamasıdır.  Eğitim ve çevre etkisi hayatın en önemli faktörlerindendir.  Beyni en çok geliştiren şeylerden biri de dil öğrenmektir, dil öğrenin. Çünkü dil öğrenmek demek bir kültürü de öğrenmektir. Başarının beş sırrından birincisi bellektir. Belleği geliştiren en önemli şey duygudur. Bilgi ile duygu bir araya geldiği zaman ise olay bitmiştir. Bir insanın hayatındaki en önemli duygu takdir görmesidir.  İkincisi ise arzu ve motivasyondur.  Başarı için üçüncü ve en temel faktör disiplindir. Bunu da öğretmen ve aile verecek. Rol modelleriniz ve çevreniz, örnek aldığınız insan çok önemlidir ve son olarak özgünlük. Mutlaka özgün olun arkadaşlar, kendinize has tarzınız olsun.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
10 gemiye, 10 ayda 10 milyon ceza!
10 gemiye, 10 ayda 10 milyon ceza!
Gebze, 'Fransız' kalmadı
Gebze, 'Fransız' kalmadı