Sigara ömrünüzden 15 yıl çalıyor

Sigara ömrünüzden 15 yıl çalıyor

Sigara tüketiminde yaş ortalaması her geçen yıl düşerken, ailelere ise bu konuda önemli sorumluluklar düşüyor. Yapılan araştırmalara göre sigara kullanımı, kişilerin hayatından ortalama 15 yıl çalıyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Salih Bilgin konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

15 Nisan 2019 - 09:39

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Salih Bilgin, “Tütünün yanmasıyla yaklaşık 4 bin kimyasal madde açığa çıkar. Bu maddelerin neredeyse tamamı kanserojen özellik taşır. Dumanındaki karbonmonoksit ve nitrojen oksit gibi gazlarsa, kandaki oksijen miktarının azalmasına yol açar. Ayrıca beyne ve diğer organlara yeterli oksijenin iletilmesine engel olur. Bu da kalbin oksijen için daha fazla kan pompalamasına, dolayısıyla daha hızlı çalışmasına yola açar. Yapılan araştırmalara göre sigara kullanımı, kişilerin yaşamından ortalama 15 yıl çalıyor. Öyle ki; sigara içen kişilerin, hiç içmemiş olanlara oranla orta yaş döneminde iki kat ölüm riski bulunuyor. Çünkü aktif sigara kullanıcılarında çok sık ani kalp ölümleri, kol ve bacaklarda zayıf kan dolaşımı olan periferik damar hastalığı ve kalp damarları hastalığı olan koroner arter hastalığı görülür. Sigara kullanımı ülkemizde her yıl 100 bin, dünyada ise 5 milyon kişiyi hayattan koparıyor. Yani, dünya genelindeki her 10 ölüm sigara sebepli gelişirken, bu ölümlerin yarısı Çin, Hindistan, ABD ve Rusya’da görülüyor” dedi.

NARGİLENİN ZARARLARI BÜYÜK
Hiçbir duman ürününün masum olmadığını belirten Bilgin, “Günümüzde sigara kullanımını zararlı kabul ederek diğer tütün ürünlerine rağbet gösterme gibi bir hataya düşülüyor. Özellikle gençler arasında adeta trend haline gelen nargile ve elektronik sigaraların zararları saymakla bitmiyor. Bilhassa içerisinde sigaradan daha yüksek oranda nikel, kobalt ve kurşun gibi ağır metaller bulunan nargile, insan vücuduna ortalama 5 paket sigaraya eş değerde zarar veriyor" diye konuştu.

ELEKTRONİK SİGARANIN ZARARLARI
Sigarayı bırakana dek alternatif olarak görülen elektronik sigaraların kullanımının her geçen gün daha fazla yaygınlaştığına dikkat çeken Dr. Bilgin, “Fakat inanılanın aksine, elektronik sigaralar, normal sigarayla eşit ölçüde zarara sebep oluyor. Bilinmelidir ki; elektronik sigaralar asla masum değil, içerisindeki sıvılarsa tam bir kanser tetikleyicisidir. Elektronik sigaraların içindeki sıvılarda anabasine, myosmine ve beta nikotryine gibi sağlık düşmanı maddeler bulunur. Masum sanılan bu cihazlar, nikotin bağımlılığını tetikleme riski taşırken, nikotin zehirlemesine de zemin hazırlayabilir” şeklinde konuştu.

SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYENLER DİKKAT! 
Dr. Salih Bilgin şu bilgileri verdi; “Sigarayı uzun süredir bırakmayı düşünüyor fakat işe nereden başlayacağını bilmeyenlerdenseniz dikkat! Bu kuralları başlama çizgisi olarak belirleyebilirsiniz. İşe öncelikle, kendi kendinize vereceğiniz sağlam bir kararla başlayın ve gerekli kurallara uymaya çalışın. Sizi sigara kullanımına yönelten duygusal ya da psikolojik nedenleri belirleyin. Daha sonra bu faktörlerin çözümü için kendinize yolla çizin.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GTÜ'de tanıtım günleri etkinliği başladı
GTÜ'de tanıtım günleri etkinliği başladı
Bıyık'tan mezarlık alanına inceleme
Bıyık'tan mezarlık alanına inceleme