Tarhan’dan yerli otomobil açıklaması

Tarhan'dan yerli otomobil açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yerli otomobil ile ilgili “2019 yılı sonunda bir prototip ortaya çıkacak, 2022 yılında inşallah araçlarımızı caddelerimizde göreceğiz” sözleri üzerine CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan açıklamada bulundu.

24 Mayıs 2019 - 15:32

Tarhan yaptığı açıklamada, "Bakanlık başka, Bakan başka konuşuyor. 9 Mayıs 2019 tarihli Yazılı Soru önergemize gelen cevapta “Elektrikli yerli otomobilin iletim ve dağıtım sistemlerine yönelik mevzuat ve fiziki çalışmalar devam etmektedir” diye cevap veriyorsunuz. Daha sonra ekranlara çıkıp 2022’de araçlarımızı caddelerde göreceğiz diyorsunuz. Henüz alt yapısını kurmamışsınız nasıl otomobil yapacaksınız" dedi.

"OYUNCAĞA ÇEVİRENLER UTANSIN"
Açıklamalarına devam eden Tarhan, "Yerli Otomobil üretmenin yollarını, nasıl yapılması gerektiğini defalarca dile getirdik. Ne yazık ki işin başındaki kişiler bu durumu anlamak istemiyor. Her gelen bakan bir öncekinin hatalarını devam ettiriyor. Sayın Varank, “2019 yılının sonunda prototip bir aracın ortaya çıkacağını” belirtti. Peki 47 Milyon Euro ödenerek alınan daha önceki prototip nerede? O prototip kullanılmayacak mı? Kullanılmayacaksa neden o kadar para ödendi? Burada bir kamu zararı yok mu? Varsa o dönemin Bakanının ve sorumlularının konuyla ilgili açıklama yapması gerekmez mi? Bir milletin hayalini oyuncağa çevirenler utansın.

"BARİ ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE YAPSINLAR"
Tahsin Tarhan son olarak ise şunları dile getirdi; "Türkiye gibi güçlü ve donanım sahibi bir ülkenin Yerli otomobil konusunda bu kadar yanlış yapması kabul edilebilir değildir. Denetim mekanizmalarından biri olan yazılı soru önergesine alt yapı çalışmalarımız devam ediyor henüz bitmedi diyeceksiniz. Fabrikası nerede, kaç model, kaç segment üreteceksiniz, bir otomobili kaça mâl edeceksiniz, vatandaşa kaça satacaksınız sorularına üzerinde çalışıyoruz, henüz belirli değil diyeceksiniz. Ancak vatandaşın karşısına çıkıp 2022’de yerli otomobilimiz yollarda diyeceksiniz, ayıptır. İngiltere’nin meşhur süpürge markası Dyson, 18 ay önce başladığı elektrikli otomobil projesini tamamladı ve üretime geçme aşamasına geldi. 500 kişi ile patentini de aldıkları elektrikli otomobili üretip 2021 yılında satışa sunacaklar. 9 yıldır her seçim döneminde Yerli otomobil için şu tarihte yollarda diyenler artık utanmalıdır. Madem elektrikli otomobil yapamayacaklar bari elektrikli süpürge yapsınlar. Sanayi Bakanlığı'nın imajını kurtarsınlar."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Afyonkarahisar'dan Çayırova'ya acı haber
Afyonkarahisar'dan Çayırova'ya acı haber
Derbi aşkına kazanırsın Darıca
Derbi aşkına kazanırsın Darıca