Tarhan, "Sorumlu bakanlık nerede?"

Tarhan, "Sorumlu bakanlık nerede?"

CHP Kocaeli Milletvekili ve Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, Kocaeli İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG)'nde Kocaeli'ndeki iş kazaları ve işçi ölümleri verilerini değerlendirdi. Tarhan, “Her sene yüzlerce iş cinayeti yaşanırken sorumlu Bakanlık nerede?” dedi.

17 Temmuz 2019 - 11:33

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan yaptığı açıklamada, “Kocaeli İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin hazırladığı rapora göre, 2013’ten bu yana Kocaeli'nde en az 426 kişi iş cinayetleri sonucu yaşamını yitirmiş. 2019’un ilk altı ayında ülke genelinde iş cinayetlerinde en fazla ölümün yaşandığı beşinci il Kocaeli olmuştur. Kocaeli, demografik yapısı, coğrafi konumu ve sanayi kenti olması sebebiyle bazı etkenleri tetikliyor olabilir ancak defalarca dile getirdik, uyardık, yetkilileri göreve çağırdık. Görmezden gelmeler devam ederse yakında Kocaeli iş cinayetleri başkenti olacak. Bu duruma asla izin vermeyeceğiz.

"BİR YAPTIRIM OLDU MU?"
Tahsin Tarhan açıklamalarının devamında rapordaki bilgilerden yola çıkarak şunları aktardı, “Yine rapora göre Kocaeli'nde en fazla ölüm 8 işçinin öldüğü Gebze’de meydana geldi. Çayırova’da 6; Kartepe’de 4; Derince ve Gölcük’te 3; Darıca, Dilovası ve Körfez’de 2; İzmit, Kandıra ve Karamürsel’de ise 1 ölüm meydana gelmiş. İş kazalarının nerede ve hangi sahalarda olabileceği belli, alınması gereken önlemler ve yaptırımlar belli ama ne hikmetse önüne geçilemiyor. Çünkü Bakanlık olarak her bir canı önemseyen, önce can güvenliği diyen adımlar atılmıyor. Çok yakın tarihte Kuzey Marmara otoyolunda işçilerimizin nasıl can verdiğini tün Türkiye gördü. Bakanlık ne yaptı? Oradaki yüklenici firmayla ilgili bir yaptırımı oldu mu? Kimse sorumluluk almak istemiyor ama gerekli önlemleri almayanlar ve önlem almayanları denetlemeyen tüm iş cinayetlerinin vebalini üzerlerinde taşımaktadır."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İşte Davutoğlu'nun Gebze'den transferi
İşte Davutoğlu'nun Gebze'den transferi
Gebze'de sağlık zirvesi
Gebze'de sağlık zirvesi