Reklam
Telefon getirme süresi uzadı

Telefon getirme süresi uzadı

Yurt dışından getirilen telefondan alınan harca bir de bandrol ücreti eklendi. Bandrol zammı ile birlikte yurt dışında 7,150 TL'ye mal olan telefon, Türkiye'de 13,999 TL'ye alıcı buluyor.

15 Mayıs 2019 - 09:37 - Güncelleme: 15 Mayıs 2019 - 09:45

Yurt dışından yolcunun getirdiği ve kayıt ettirebildiği cep telefonları için süre değişti. Yapılan son değişiklik ile misyon görevlileri hariç bu süre 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı. Gümrük kanununun bazı maddelerinde değişikliğe göre, Türkiye Gümrük Bölgesi'ndeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen ve bedeli gönderi başına 150 euro üzerine olmayan kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına ise muafiyet tanındı.

POSTA ÜCRETLERİ DE ARTIRILDI
Kanunda yapılan diğer değişikliğe göre posta ücretleri de getirildikleri ülke ve birimlerine oranla artırıldı. Buna göre, kıymeti 1500 euro üzerinde olmamak kaydıyla posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyanın değeri ile kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayın için 45. maddede yolcu beraberinde gelen eşya için 59. maddede belirtilen limitleri aşan eşyanın değeri üzerinden; Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda yüzde 18, diğer ülkelerden gelmesi durumunda yüzde 20, kitap veya benzeri basılı yayın için yüzde 0, 4760 sayılı ÖTV kanununa ekli sayılı listede yer alan eşya olması durumunda ise bu oranlara ek olarak yüzde 20 oranında tek ve maktu vergi tahsil edilecek. Yurt dışından telefon getirme süresi 3 yıla çıktı 

YURT DIŞI FİYATLARI ARTIK MUTLU ETMİYOR
Yurt dışından getirilen telefondan alınan harç sonrası getirilen bandrol zammı, fiyatları ikiye katladı. Bu durum getirilen ürünlere artık hiçbir kolaylık sağlamıyor. Yurt dışından 7,150 TL'ye alınan bir cep telefonu, Türkiye'de 14 bin TL'ye alıcı buluyor. Şimdi buna getirilme payı da eklenince, fiyat bir hayli kabarık oluyor.

Kaynak: ensonhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çayırova meclisinden Barış Pınarı’na destek
Çayırova meclisinden Barış Pınarı’na destek
Korkmaz,
Korkmaz, "Türkiye tüm oyunları bozacak güce sahip"