Türk Metal, Smart’ta eylem yaptı

Türk Metal, Smart'ta eylem yaptı

Türk Metal Sendikası Gebze Dilovası Şubesi, bugün Smart Energy önünde sendika üyesi olduğundan dolayı işten çıkartılan çalışanlar için eylem yaptı.

12 Ekim 2018 - 16:45 - Güncelleme: 12 Ekim 2018 - 16:59

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Smart Energy firmasında çalışan ve Türk Metal Sendikası’na üye olduğu için işten çıkartılan 7 fabrika işçisi için, sendikanın Gebze Dilovası şubesi firma önünde eylem yaptı. Protestoya Türk Metal Sendikası Gebze Dilovası Şubesi Başkanı İsmail Çiçek, sendikanın yetkili olduğu firmalardaki temsilciler ve sendika gönüllüleri katıldı. Eylemin fabrikadaki vardiya değişimine denk gelmesinden dolayı firmada çalışan birçok kişi yapılan protestoyu takip etme şansı buldu. Atılan sloganların ardından İsmail Çiçek fabrika önünde bir basın açıklaması yaptı. Çiçek açıklamasında mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerini ve iş hakları ellerinden alınan 7 işçi için tepkilerini dile getirmeye devam edeceklerini aktardı. Çiçek ayrıca fabrika yöneticilerinin olumsuz tavırlarından vazgeçmesi halinde diyaloga açık olduklarını aktardı. İşte Çiçek’in açıklamaları şu şekilde;

“7 ÜYEMİZ İŞTEN ÇIKARTILMIŞTIR”
Gebze şubelerimize bağlı yetkili olduğumuz firmaların, işyeri sendika temsilcilerimiz burada Smart Güneş Enerji Teknolojileri yönetiminin hukuku hiçe sayarak işyerinde çalışan işçilere yapmış olduğu baskı ve hukuka aykırı bir şekilde hakları elinden alınan 7 emekçi kardeşimiz için burada toplanmış bulunmaktayız. Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri çalışanları işyeri yönetiminin işyerinde baskıcı tavrı ile çalışan işçilere yönelik kölelik sistemini uygulamaya çalışmasından dolayı, işyerinde çalışan emekçi kardeşlerimiz bu düzene dur demek için Anayasal hakları olan sendikaya üye olma hakkını kullanarak sendikamıza üye olmuşlardır. Üye olan işçileri işveren; kendine yakın olan çalışanlar vasıtası ile özellikle kadın işçilere yönelik; gerek baskı gerek hakaret, gerek tehdit ve işten çıkarma ile korkutarak, anayasal özgürlükleri olan sendika üyeliğinden istifa etmeleri istenmekte olup, bunlara karşı direnen arkadaşlarımızı çeşitli geçersiz bahaneler ile sendikal mücadelede öncülük eden 7 üyemizi işten çıkartmıştır.

“DAHA İNSANİ KOŞULLAR İÇİN ÜYE OLDULAR”
Biz Türk Metal Sendikası olarak fabrika içerisinde çalışan üyelerle birlikte, kararlılık ve inanç ile mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Türkiye’deki yasalara ve anayasaya göre sendikalaşmayı engellemek suçtur. İşveren içerdeki arkadaşlara baskı yaparak, tehdit ederek, sendikaya üye olmalarını engellemek için üye olanları işten atarak diğer arkadaşlara gözdağı vererek, engelleme girişimini basın yoluyla suç duyurusunda bulunuyorum. Gerek anayasanın 51. Maddesi gerekse 87 nolu İLO sözleşmesinin 2 maddesine istinaden Smart çalışanları daha iyi ve insani iş koşullarında çalışmak için Türk Metal Sendikasına üye olmuşlardır. Smart işçisinin derdi ekmektir.  Smart işçisinin derdi daha iyi çalışma koşullarıdır.  Smart işçisinin derdi çalışma güvencelerinin sağlanmasıdır. Onlar çok fazla bir şey istemediler sadece sendikalı olup, kendi çalışma koşul ve şartları için kendi söylediklerinin dinlenmesini istediler.

“HER GÜN BURADA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
İşveren içeride sendikalı olan işçilerimizi istifaya zorlamak için tehdit etmiştir. Sendikamız gerekli girişimleri yapmaktadır. Kesinlikle bu işten çıkarmaları kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Türk Metal Sendikası olarak her türlü hukuksal boyutta emekçi kardeşlerimizin hakkını aramaya, yanlarında olmaya devam edeceğiz. En yakın zamanda yetki belgemizi de alacağız. Türk Metal sendikası olarak her zaman amacımız iş yerindeki huzuru ve iş barışını sağlamaktır. İşverenin bu tehdit olaylarını, emekçi kardeşlerimize yapılan bu haksız davranışları kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Emekçilerin hak ve menfaatlerini sonuna kadar korumaya devam edeceğiz. Eğer Smart işvereni süreç ile ilgili bu olumsuz tavrından vaz geçerse kendileri ile diyaloga açığız. Bugün burada sadece şube yönetimi ve yetkili olduğumuz işyeri sendika temsilcilerimiz ile beraber basın açıklamamızı yapıyoruz. Ama işten atmalar devam ederse bu olayı yetkili olduğumuz fabrikalardaki üyelerimiz ile beraber kitlesel olarak daha kalabalık bir şekilde devam ettireceğiz. Fiili eylemlerimiz artarak devam edecektir.

“HUKUKSUZ DAVRANIŞLARDAN VAZGEÇİN”
Buradan Smart Güneş Enerji Teknolojileri yönetimine sesleniyorum. Gerek anayasa gerekse Türk Ceza kanuna göre sendika hakkımızı engelleyerek suç işliyorsunuz. Yapmış olduğunuz hukuksuz davranışlardan vazgeçin, işçinin anayasal hakkı olan sendika üyelik hakkını engellemeye çalışmayın. İçeride çalışan kardeşlerim, halen üyeliğini gerçekleştirmemiş olan arkadaşlar, bir an önce üyeliklerinizi yapınız. Kardeşlerim bizler Türk Metal Sendikası olarak her daim sizlerin yanındayız ve yanınızda olmaya devam edeceğiz. Hiçbir baskı Smart işçisini yıldıramayacaktır. Yaşasın Smart işçisinin haklı ve onurlu mücadelesi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gebzespor, 23 Nisan’ı kutladı
Gebzespor, 23 Nisan’ı kutladı
23 Nisan'a özel doodle
23 Nisan'a özel doodle