Üsküdar bilim merkezi açıldı

Üsküdar bilim merkezi açıldı

Üsküdar Bilim Merkezi'nin 1. Faz açılışınuı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen gerçekleştirdi.

05 Kasım 2018 - 09:15

Üsküdar Belediyesi tarafından bilim ve teknolojiyi herkes için anlaşılır ve ulaşılır bir hale getirmek için kurulan Türkiye’nin en kapsamlı bilim ve planetaryum merkezi olan Üsküdar Bilim Merkezi, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılış törenine; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, çok sayıda öğrenci ve aile katıldı.

BİLİM VE TEKNOLOJİ ÖRNEKLERLE HAYATA TEMAS EDECEK
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, çocuklara bilim ve teknolojiyi hayatın içinden örneklerle ve hayata temas eden çalışmalarla öğretmeyi amaçlayan Üsküdar Bilim Merkezi’ni ziyaret etti. Varank, merkezde eğitim gören 500 kadar 6-14 yaş arası öğrenci kaşiflerle birlikte merkezin 1. Faz açılışını gerçekleştirdi. Üsküdar Bilim Merkezi’nin en önemli özelliklerinden biri olan kubbe ilk kez basına gösterildi. Açılışın ardından minik kaşifler Uygulamalı Atölyeler’de astronomi, teknoloji, matematik, doğa bilimleri üzerine çalışmalarını Bakan Varank’a gösterdi. Öğrencilerin ters mesafe buluşunu inceleyen Varank’ın diyalogları renkli görüntüler oluşturdu.

"ÜSKÜDAR BİLİM MERKEZİ İSTANBUL'DA İLK"
Açılış konuşmasını yapan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar Bilim Merkezi’nin yapım aşamasında emeği geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Başkanı Selçuk Bayraktar ve TÜBİTAK’a teşekkür ederek konuşmasına başladı. Bilim Merkezinin öneminden bahseden Belediye Başkanı Türkmen, “Üsküdar Bilim Merkezi, İstanbul’da bir ilk. Bilim merkezimiz, geleceğimizin Türkiye’si ve geleceğimizin Türkiye’sini emanet edeceğimiz sevgili yavrularımızın daha donanımlı, daha bilgili, çağı daha yakından okuyabilen, tanıyabilen, yaşayabilen gençlerimizin yetişmesine önemli bir zemin ve önemli bir katkıda bulanacağına inancımız tamdır” şeklinde konuştu.

"MİLLET OLARAK BİLİM YARIŞININ İÇİNDE OLACAĞIZ"
Toplumların gelişmesinde bilim ve teknolojinin büyük öneme sahip olduğunu belirten Bakan Varank, “Bilimi ve teknolojiyi ithal eden, taklit eden bir toplum olmak bize yakışmaz. Unutmayın bilim aynı zamanda bir yarıştır. ABD ile Sovyetler Birliği’nin uzay yarışı olmasaydı belki de insanoğlu aya insan gönderemeyecekti. Bu yarış bugün daha da hızlı devam ediyor. Biz de millet olarak sonuna kadar bu yarışın içinde olacağız. Çünkü hem tarihi hem de geleceğe karşı sorumluluğumuz var. İşte bunun için milli teknoloji hamlesi diyoruz. Milli teknoloji hamlesini gerçekleştirmenin yolu da bilimin toplum tarafından özümsenmesi ve sevilmesi ile mümkündür” dedi.

Kaynak: ensonhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gebzespor, 23 Nisan’ı kutladı
Gebzespor, 23 Nisan’ı kutladı
Gebze’de 23 Nisan coşkusu
Gebze’de 23 Nisan coşkusu