Uyuşturucuya da ticaretine de geçit yok!

Uyuşturucuya da ticaretine de geçit yok!

Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı, Kasım 2017’den itibaren başlattığı uyuşturucu ticareti ile mücadele de müthiş rakamlara ulaştı. Savcılık bünyesinde sürdürülen 110 soruşturmada 65’i tutuklu yüzlerce kişi gözaltına alındı.

11 Mayıs 2018 - 11:34 - Güncelleme: 11 Mayıs 2018 - 12:09

İnsanlığın en büyük tehdidi olan uyuşturucu ile mücadele de Gebze’den Türkiye’ye örnek gösterilen operasyonlar düzenlendi. Son 6 aydır yapılan bu operasyonlarla uyuşturucu ticareti adeta çökertilirken, çeteleşen satıcıların elebaşları da ele geçirildi. Başsavcılık öncülüğünde Gebze Emniyet Müdürlüğü’nde oluşturulan narkotik şubesi ekipleri bölgemizde ticaretin yapıldığı 10 mahalleyi üst edindi. Bu çerçevede baskınlar ve gözaltılar yapan Narkotim, 110 soruşturmada 165 zanlıyı derdest etti. Başsavcılıktan edinilen bilgilere göre tutuklu bulunan 65 suçlunun 50’sinin ağır cezada yargılanmasına başlandı, istenen ceza 20 ila 30 yıl arasında değiştiği belirtildi. Öte yandan operasyonlarda 99 kilo eroin, 1500 gr esrar, 1050 gr bonzai ve 2 bin hap bulundu, bunların piyasa değeri ise milyonlara tekabül ediyor.

BÜYÜK ÖZVERİLER GÖSTERİLDİ
Gebze Cumhuriyet Başsavcısı Cemil Kuyu’nun yetkilendirdiği 2 savcı ve 12 emniyet mensubundan oluşan narkotim, Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası’nda yürüttükleri çalışmalarla büyük başarı elde etti. Ekipteki herkesin büyük özveri gösterdiğini ifade eden adliye yetkilileri, ekip sayısının artacağını ve bu sayının 16 ya da 20’lere çıkartılacağını aktardı. Tüm çalışmalarını ek iş yükü olarak üstlenildiğini ifade eden yetkililer çalışma arkadaşlarına bu konudaki gayretleri için oldukça müteşekkir olduklarını vurguladı.

880 ADLİ SİCİL KAYDI MEVCUT
Yürütülen 110 soruşturmada adı geçen 165 kişinin üzerine 880 suç kaydının olduğunu belirten yetkililer, bu soruşturmada yakaladıkları kişiler üzerindeki suç kayıtlarına bakıldığında toplumda huzursuzluk çıkartan isimlerin yine bu dava kapsamındaki isimler olduğunu ve bunları yakalayıp yargı önüne çıkarmanın toplumu da refaha kavuşturacağını dile getirdi. Bu zanlıların yakalandıkça sokaklardaki suç oranının da azaldığını söyleyen adliye yetkilileri, bu konuda asayiş ekiplerinin de kendilerine teşekkür ettiğini söyledi.

BAŞARI RAKAMLARLA ORTADA
Soruşturma kapsamında ulaşılan rakamlar ise elde edilen büyük başarıyı ortaya koyuyor. 1 kg uyuşturucunun ele geçirilmesinin başarı görüldüğü yargı camiasında, Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı 99 kilo eroin, bin 500 gr esrar, bin 50 gr bonzai, 2 bin hap, 7 gr metanfetamin, 20 gr kokain yakaladıklarını bildirdi. Milyonlarca dolar kara paraya tekabül eden bu verilerin Gebze bölgesi ölçeği göz önüne alındığında operasyonun başarısı gözler önüne seriliyor. İlçenin satıcılar için bir cehenneme döndüğünü belirten yetkililer, “Burada halkı zehirleyemeyecekler” dedi.
Van’dan temin ettiği uyuşturucuyu Gebze’ye sokmaya çalışan Irak uyruklu şahıslar, Başsavcılığın yürüttüğü başarılı operasyonla yakalanmıştı. Zanlıların araçlarında yapılan aramada bagaj altına zulalanmış 193 paket eroin ele geçirilmişti. (Yaklaşık 100 Kilogram)

Kaynak: Gebze Yenigün Gazetesi-Semih Bodur

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rusya'da uçak kaçırma girişimi
Rusya'da uçak kaçırma girişimi
Akşener'den
Akşener'den "ittifak" açıklaması