Kapalı pazarlar başarısız oldu
Semih Bodur

Semih Bodur

Kapalı pazarlar başarısız oldu

23 Ekim 2019 - 09:52

Geçtiğimiz yıl Gebze’de iki tane kapalı Pazar alanı büyük tartışmalarla hayata geçirildi.

Bunlardan biri Mevlana Kapalı Pazar Yeri, diğeri ise Adem Yavuz Kapalı Pazar Yeri. Bilindiği üzere Gebze’nin özdeşleşen pazarlarından olan Cuma Pazarı Mevlana’ya taşınmış, Çayırova ve Gebze kesişiminde bulunan Adem Yavuz Kapalı Pazar yeri ise Çayırova’daki semt pazarlarının yeni durağı olmuştu.

Önce pazarcı esnafı, akabinde ise vatandaşlar bu kurulan Pazar yerlerine isyan etmiş ve sert bir şekilde tepkilerini ortaya koymuştu ancak alınan karardan geri dönülmemiş ve pazar yerleri bir süredir faaliyetlerine devam ediyor.

Belediyeler otobüsle taşımacılık yapsalar da bu pazar yerlerine halkın derdine çare olmuyor ve vatandaşlar yetkili mercilerden ısrarla pazar yerlerini geri istediler. İlk olarak Arapçeşme Mahallesi Muhtarı Remzi Kandaz’ın girişimleriyle Pazartesi Pazarı yeni yerine taşındı.

Akabinde Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi’ye mahalle sakinlerinin yoğun ısrarı sonrasında Yenimahalle’de 5114/4 sokağa semt pazarı kurulması kararlaştırıldı ve bir süredir faaliyet gösteriyor.

Bununla birlikte Yenikent Mahallesi sakinleri, mahalle muhtarı Esengül Aktaş’ın öncülüğünde imza toplamış ve Ekim ayı meclisinde alınan kararla Yenikent’te Çarşamba günleri pazar kurulmasının çalışmalarına başlandı.

Ekim ayı meclisi ikinci oturumunda ise konu ile alakalı farklı bir gelişme daha yaşandı. Cuma Pazarı’nın daraltılmış hali, Kızılay Caddesi’nde inşa edilen kapalı otoparka kurulacağı duyuruldu.

Tüm bu gelişmeler akıllara tek bir sonuç getiriyor. O da ‘Kapalı pazar yatırımları ölü yatırım’ olduğu gerçeği.

Harcanan büyük bedellere rağmen, altyapısı olmadan kurulan pazarlar, vatandaşa ne çare olmuştur, ne de esnafa kolaylık. Diğer pazarlardan daha önce inşa edilen Tatlıkuyu Kapalı Pazar Yeri’nin de yoğun yağışlarda sular altında kaldığı defalarca gözlemlendi.

Gebze bölgesi ne zaman ölü yatırım yeri olmaktan çıkacak merak ediyorum. Gelecek dönemde umarım bir yatırım yapılmadan önce enine boyuna düşünülür ve gerçekçi çözümlerle gerçekçi adımlar atılır, vatandaşlara danışılıp ona göre plan program yapılır, eğer projeden etkilenen esnaf varsa konuşulup onların da fikirleri alınır.

Yoksa sonucunda ileri gidip modernleşmek yerine, dönüp dolaşıp aynı yere geri dönüyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar