Minik dostlarımız için…
Semih Bodur

Semih Bodur

Minik dostlarımız için…

30 Temmuz 2019 - 09:05 - Güncelleme: 30 Temmuz 2019 - 10:08

Bir süredir kendi aklımdan geçenleri, yazmaya değer bulduğum konuları buradan sizlerle paylaşıyorum.

Ülkemiz o kadar yoğun gündemlerle meşgul oluyor ki konuları takip etmek bazen mümkün dahi olmuyor ancak bu sıralar biraz daha durgun bir gündemle karşı karşıyayız desek yanlış olmaz sanırım.

Genel ülke gündeminin yoğunluğu yerele de yansırken, yaşanan durgunluk da ha keza yerel gündeme de yansıyor. Tüm bunların arasında yazmam gerektiğine inandığım bir konu hakkında sizlerle bir şeyler paylaşmak istedim.

Malumunuz olacağı üzere yaklaşık 5 gün önce Adana’da 3 çocuk hamile bir kediyi Pitbull cinsi bir köpeğe parçalattılar ve bu çocuklar ev hapsi aldı. Yaşanan bu vahşetle birlikte çocukların kurduğu cümleler olayı daha da akıl almaz seviyeye ulaştırdı.

Sonra da hep birlikte hezeyana başladık. Televizyonlarımız çocukları bu hale getirdi, bu cümleleri hep televizyonlardan görüp özeniyorlar, işte böyle diziler yayınlanırsa olacağı bu diye türlü türlü laflar ettik durduk.

Peki gerçekten tek suçlu televizyon ve diziler mi?

Kaçımız çocuklara hayvan sevgisini aşılıyoruz? Kaçımız çocuklarımıza gerçek manada vicdanlı merhametli olmayı öğretiyoruz? Kaçımız bu dünyanın sadece insanlara ait olmadığını yaşayan tüm canlıların bir yaşam hakkı olduğunu çocuklarımıza anlatıyoruz?

Çocukları da geçtim gerçek anlamda kaçımız minik dostlarımız dediğimiz canlılar için elimizden geleni yapıyoruz?

Bu dünya sadece insanların dünyası değil. Bu dünya kedinin de, köpeğin de, ağacın da, çiçeğin de, böceğin de dünyası. Kendi yaşam hakkımıza gösterdiğimiz özeni, canlı dostlarımıza da göstersek belki de birilerini etkileme şansını elde ederiz.

Biz gerekli özeni gösterir, merhameti sergilersek belki çocuklarımızı da etkileriz. Çocuklara hayvan sevgisini aşılayın, onlarla bir arada yaşama duygusunun ne kadar güzel olduğunu hissettirin, ondan sonra dış faktörleri tartışır dururuz.

Öte yandan hayvanları koruma kanuna gerçekten ciddi yaptırımlar getirmeliyiz. Bu tarz olayların yaşanmamasını istiyorsak biraz da caydırıcılık şart. Bir de unutmadan eğer bir hayvanı sahipleniyorsanız 3 günlük heves için değil, gerçekten bakacaksanız sahiplenin.

Sıcak havalarda da evinizin önüne bir kap su koymayı unutmayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar