Reklam
Reklam
İrfan Tatlı

İrfan Tatlı


Rağbetimiz, yalnız sana olsun rabbimiz!

19 Şubat 2021 - 09:32

Alemlerin rabbi olan Allah'a hamd olsun. Bizleri rahmet iklimi üç aylara ulaştırdı.

Allah Resulü (S.A.S) bu mevsimler geldiğinde, “Allah’ım! Recep ve Şaban ayını bizlere mübarek eyle! Bizleri sıhhat ve afiyet içerisinde imanla Ramazan’a ulaştır!” şeklinde münacat ederdi.

Yüce Rabbimiz, Recep ve Şaban’ı hepimiz için mübarek kılsın. Her türlü kötülüklerden korunmuş olarak Ramazan ayına kavuşmayı bizlere nasip eylesin.

Kur’an-ı Kerim’de “İnşirah” suresi vardır. İnşirah; kalbin açılması, göğsün genişlemesi, gönlün ferahlaması ve sükûnet bulmasıdır.

İnşirah suresi, Allah Resulü ve ashabının çok büyük zorluklar çektiği bir zamanda nazil olmuştur.

Bu surede, Resul-i Ekrem (S.A.S) şahsında bütün müminlerin kıyamet sabahına kadar kalplerinin nasıl inşirah bulacağını, nasıl huzura kavuşacağını üzerimizdeki ağır yüklerden nasıl kurtulacağımızın, şanımızı, şerefimizi nasıl yücelteceğimizin, zorluklarımızı kolaylıklara nasıl dönüştüreceğimizin yolları bizlere öğretilmiştir.

"Biz, senin göğsüne inşirah vermedik mi? Belini büken yüklerinden seni kurtarmadık mı? Senin şanını ve ününü yüceltmedik mi? Elbette her zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Muhakkak her zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Öyleyse bir işi bitirince hemen başka bir işe koyul ve rağbetin yalnızca Rabbine olsun! "

İnşirah suresinden öğrendiğimiz, kalplerimizin inşirah bulmasının, sırtımızdaki ağır yüklerden kurtulmanın, şanımızı yüceltmenin, zorluklarımızın kolaya dönüşmesinin, öncelikle; rabbimizin "Çalış, çabala, gayret et, üret!” emrine riayet etmektir. Yani şu kısacık hayatımızı boşa geçirmemektir. En değerli sermayemiz olan ömrümüzü beyhude tüketmemektir.

Ve sonrasında; “Sadece Rabbine yönel!” ayeti gereğince Allah’a rağbet etmektir.
Yani Allah için çalışmaktır. Allah için koşturmaktır. Allah için yorulmaktır. İstek ve dileklerimizi, arzu ve tutkularımızı Allah’a yöneltmektir. Şan ve şöhreti, makam ve mevkii, mülk ve serveti değil, rabbimizin rızasını amaçlamaktır. 

Ey Rabbimiz!

Gönüllerimize inşirah ver! Zorluklarımızı kolaylaştır Bizleri göz açıp kapayıncaya kadar dahi nefsimize bırakma!

Rağbetimizi, isteklerimizi, arzularımızı, tutkularımızı sadece senin rızanı aramaya vesile kıl!

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum