47 milyon Euro Gebze'den çöpe gitti

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, geçtiğimiz yıllarda yerli otomobil prototipi olarak tanıtılan araç için ödenen para hakkında soru yöneltti. Tarhan'a verilen cevapta 47 milyon Euro'nun Ziraat Bankası Gebze Kurumsal Şubesi'nden ödendiği ortaya çıktı.

47 milyon Euro Gebze'den çöpe gitti
17 Eylül 2019 - 17:34

CHP'li Tarhan yerli otomobil konusunu gündeme getirmeye devam ediyor. Tarhan verdiği soru önergesinde geçtiğimiz yıllarda yerli otomobil prototipi olarak tanıtılan araca ödenen tutar hakkında bilgi edinmek istedi. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan önergesinde, "Milli otomobilimiz geliyor dediniz, tüm bunları seçim malzemesi yaptınız, yapmayın, etmeyin, millete hayal satmayın. Biz milli otomobile karşı değiliz ama siz hurda Saab'a verdiğiniz 40 milyon doların hesabını verin. Hangi firmayla nasıl bir sözleşme imzalandı, hangi banka kanalıyla ödemeler yapıldı?" ifadelerini kullandı.

ÖDEME GEBZE'DEN YAPILMIŞ
TÜBİTAK'tan Tarhan'a gelen cevapta, Nevs firmasıyla lisans anlaşması olarak 40 miyon Euro, demo araç anlaşması olarak 1 milyon Euro ve çalışma öncesi anlaşma olarak da 5 milyon 609 bin Euro ödeme yapıldığını toplamda 47 milyon 700 bin Euro'luk bir sözleşme imzalandığını ve 46 milyon 609 bin Euro'luk ödeme yapıldığını belirtti. TÜBİTAK, ödemelerin Ziraat Bankası Gebze Kurumsal Şubesi'nden yapıldığını da cevabında belirtti. Tarhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Yıllardır milleti yerli otomobil yapacağız diye oyalayıp batmış Saab’ın hurda platformuna 47 milyon Avro ödediler. Eeee nerede o otomobil? 47 milyon Avro nerede? Açıklayın vatandaş da bilsin. Ne yapıldı bu para ile görelim. 47 milyon Euro çöpe gitti" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum