74 günün ardından ilk Cuma

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafeli olarak Cuma namazı kılınmasına izin verilmesinin ardından Gebze bölgesi protokolü ve kentin önde gelen isimleri İstanbul’un fethinin yıldönümünde Cuma namazını eda etmek üzere Fatih’in Otağı Hünkar Çayırı’nda bir araya geldi.

29 Mayıs 2020 - 16:27

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de koronavirüs pandemisine karşı verilen yoğun mücadelede Cuma ve vakit namazlarının cemaatle kılınmasına ara verilmişti. Normale dönüş kararları doğrultusunda ise 74 gün sonra ilk Cuma namazı bugün camilerde ve uygun görülen alanlarda kılındı. Kentimizin en büyük değerleri arasında yer alan Fatih Sultan Mehmet’in otağı Hünkar Çayırı’nda bir araya gelen bölge protokolü, İstanbul’un Fethi’nin yıldönümü olan bu özel günde Cuma namazını sosyal mesafeli oalrak Hünkar Çayırı’nda eda etti. Gebze Belediyesi’nin organizasyonuyla gerçekleşen programa Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Darıca Kaymakamı Ömer Karaman, Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, AK Parti Gebze İlçe Başkanı İrfan Ayar, AK Parti Darıca İlçe Başkanı Av. Ufuk Acay, AK Parti Çayırova İlçe Başkanı Ekrem Karahan, AK Parti Dilovası İlçe Başkanı Osman Akbulut, Yeniden Refah Partisi Gebze İlçe Başkanı Engin Kılıç, kent protokolü, STK temsilcileri, meclis üyeleri, kentin önde gelen isimleri ve Gebzeliler katılım gösterdi.


 
FETİH’İN YIL DÖNÜMÜNE ÖZEL MEHTERAN GÖSTERİSİ
74 gün sonra ilk Cuma namazının İstanbul’un fethinin yıldönümüne denk gelmesiyle daha bir anlam kazanan günde ise büyük fethin 576. yıldönümüne özel bir program da düzenlendi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin mehteran takımı, mehter marşlarıyla bu özel güne anlam kattı. Mehter gösterisinin ardından Kuran’ı Kerim tilaveti de gerçekleştirildi. Akabinde ise bölgemiz belediye başkanları ve kaymakamları kısa selamlama konuşmaları gerçekleştirdi.


 
“DUYGULANDIĞIMIZ BİR GÜNÜ YAŞIYORUZ”
Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi yaptığı konuşmada, “Bugün burada Cuma namazımızı eda edeceğiz ve bugünün anlamı çok büyük 29 Mayıs 1453’te İstanbul fethedildi. Uzun zamandır kılamadığımız Cuma namazımızı kılacağız inşallah ve çok duygulandığımız bir günü yaşıyoruz. Rabbim kılacağımız namazı kabul eylesin” dedi. Çayırova Kaymakamı Gözen ise, “Bugün hem İstanbul’un fethinin yıldönümü hem de yeniden Cuma namazını kılmaya başlamamız ayrı bir anlam ve güzellik katıyor” açıklamasında bulundu.


 
“BİR DEVRİN BAŞLADIĞI ÖZEL GÜN”
Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, selamlama konuşmasında, “Bir devrin bitip, yeni bir devrin başladığı İstanbul’un fethinin yıldönümünde, Fatih Sultan Mehmet’in otağındayız. Bu anlamlı günde atalarımızın nasıl zorlu dönemlerden geçtiğine şahitlik ediyoruz ve 74 gün sonra Cuma namazını eda edeceğiz. Cumamız mübarek olsun” dedi.


 
“TÜM ŞEHİTLERİMİZİ MİNNETLE YAD EDİYORUM”
Darıca Belediye Başkanı Bıyık ise, “Bugün 29 Mayıs İstanbul’un Fethi’nin 576. yıldönümü, dolayısıyla bu cennet vatanı bizlere yurt kılan tüm şehitlerimizi başta Fatih Sultan Mehmet Han olmak üzere minnetle yad ediyorum. COVİD-19 rahatsızlığından sonra kılacağımız ilk Cuma’yı da daha da safları sıklaştırarak Cuma namazlarında buluşmamızı rabbim nasip eylesin. COVİD-19’a karşı rahatlama süreci başladı ancak bir kez daha uyarmakta fayda var maskeyi, mesafeyi ve temizliği elden bırakmayalım diyorum” şeklinde konuştu.


 
KARAMAN’DAN GURUR VURGUSU
Kaymakam Karaman ise, “Bölgemizde 4 ilçenin birlikte harmanladığı bu güzel havayı bugün burada yaşıyoruz. Peygamber efendimizin övgüsüne mahzar olan Fatih Sultan Mehmet Han’ın bizim kudretimize onların hayalleri ulaşamaz diyen büyük sultanın ecdadı olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu özel günde Cuma namazını burada eda edeceğiz. Buradaki bu güzel tabloda, sosyal mesafeye dikkat ederek, namazımızı kılacağız. Hünkar Çayırı bu bölgenin sembolü, programımız hayırlara vesile olsun” açıklamasında bulundu.


 
“DUALARIMIZ KABUL OLSUN”
Programın ev sahipliğini yapan Gebze Belediye Başkanı Büyükgöz, “Cennet mekan İstanbul fatihi, Fatih Sultan Mehmet’in vefat ettiği bu tarihi alanda, pandemiyle mücadele sonrasında ilk Cuma namazımızı hep birlikte eda etmek üzere bir araya geldik. Devletimizin aldığı tedbirler ve vatandaşlarımızın duyarlılığıyla Allah’a şükürler olsun ki virüs musibetini alt ediyoruz el ele vererek. Bundan sonra da sosyal mesafe kuralına yeni dönemdeki diğer tedbirlere riayet edeceğiz. İstanbul’un fethinin 567. Yıl dönümüne denk gelen bugün eda edeceğimiz Cuma namazında okuyacağımız dualarımızı Rabbim kabul eylesin inşallah. İstanbul’umuzun fethinin yıldönümü de kutlu olsun” dedi.


 
“ALLAH’A NE KADAR ŞÜKRETSEK AZ”
Programda son olarak bir selamlama konuşması gerçekleştiren Kaymakam Güler ise, “Bu mübarek günde hem Cuma namazını idrak etme hem de fethin 567. yıldönümü üzerine bugün buradayız. Aylardır camilerde bir araya gelememiştik, bugün camilerimizde ve müsait olan alanlarda bir araya geldik Allah’a ne kadar şükretsek azdır. Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs, ülkemizde sönme noktasına geldi ancak asla boşluk vermememiz, hafife almamamız lazım, temizliğimize özen göstereceğiz. Maskeyi çıkartmayacağız ve mesafemizi koruyacağız. Peygamber efendimizin övgüsüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmet Han’a rahmet diliyoruz. Bizim fetih ruhunu anlamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. Protokol konuşmalarının akabinde Gebze Müftüsü Selçuk Kılıçbay, Cuma namazını kıldırdı. Programın sonrasında katılımcılara yemek ikram edildi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum