Akar, "20 yılda tabela bile koymamışlar"

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İstanbul’da meydana gelen 5,8’lik depremin ardından değerlendirmede bulunarak, “20 yılda tabela koymayı bile becerememişler” dedi.

Akar, "20 yılda tabela bile koymamışlar"
06 Ekim 2019 - 13:45

1999 Gölcük Depremi sonrasında İzmit 19, Başiskele 3, Derince 3, Körfez 3 ve Karamürsel 1 olmak üzere toplam 29 ağır hasarlı binanın hala yıkılmadığına dikkat çelen CHP’li Akar, bu binalarda hala ikamet eden vatandaşların olmasının düşündürücü olduğunu söyledi. Binaların yıkılmama sebebi olarak Kocaeli İl Afet Müdürlüğü tarafından Akar’a verilen yazılı cevapta kat maliklerinin direnç gösterdiği ve bu yüzden ağır hasarlı binalarda yaşamların sürdüğü belirtildi. Kocaeli’de orta hasarlı bina sayısının bin 619 olduğunu belirten Akar, yer hareketleri izleme bakımında Kocaeli’nde 46 adet deprem gözlem istasyonunun kurulu olduğunu ancak yapılan çalışmaların çok yetersiz kaldığını, bu tablonun da 20 yılda 20 cm yol alınamadığını gösterdiğini söyledi.

120 TOPLANMA ALANINDA TABELANDIRILMA
Kocaeli de 331 Afet ve acil durum toplanma alanının güncellenerek e-devlet üzerinden sorgulamasının yapıldığını belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, 5 ilçedeki 120 toplanma alanında standart tabelandırılmasının tamamlandığı diğer alanların tabelandırılma çalışmalarının sürdüğünü bunun da bugüne kadar yapılmamış olmasının depreme yine hazır değiliz dedirttiğini söyledi. Toplanma alanlarının sadece toplanma yeri değil ayrıca acil ihtiyaçlara da cevap verecek şekilde olması gerektiğinin altını çizen Akar, deprem sonrasına da hazırlıklı olunmasının hayati önem taşıdığını söyledi.

“DAHA HIZLI BİR ŞEKİLDE ÖNLEM ALINMALI”
Depreme karşı alınan önlemlere ilişkin bilgi de veren Akar, AFAD’ın kendisine vermiş olduğu cevapta 2,5 yıllık periyotta 641 farklı yerde (okul, kamu ve özel kurumlar) da 106 bin kişiye afet eğitimi verildiğini yine 2018 yılında 100 günlük eylem planı kapsamında Kartepe de çadır, yatak, battaniye ve mutfak setlerinin bulunduğu 20 konteynırlı lojistik cep deponun kurulu olduğunu söyledi. Bu önlemlerin daha hızlı bir şekilde yapılması gerektiğini belirten Akar, vatandaşların da e-devlet üzerinden toplanma alanlarını öğrenme, oturdukları mekanın deprem tehlikesi haritası verilerine ulaşıp takip etmesi gerektiğini söyledi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum