Akar'a bakanlıktan Gebze-Halkalı cevabı!

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Gebze-Halkalı hattına ilişkin bir soru önergesi vermişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’dan CHP’li Akar’a Gebze-Halkalı Marmaray hattında sorun olmadığı yönünde cevap geldi.

Akar'a bakanlıktan Gebze-Halkalı cevabı!
08 Temmuz 2019 - 17:23

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Akar’ın soru önergesi üzerine verdiği cevapta, 12 Mart 2019 tarihinde açılan hattaki test sürüşlerinin 4,5 ay önce başladığını, bu süreçte araç, yol, sinyal ve tren işletmeciliği testlerinin eksiksiz olarak yapıldığını söyledi. Makinistlerin tecrübeleri ve eğitimlerine ilişkin detaylı bilgi veren Turhan, yeterliliğe sahip olan makinist sayısının 84 olduğunu buna ek olarak 72 aday makinistin katılımının sağlandığını kaydetti. Aday makinistlere 60 saat Marmaray araçları eğitimi ve 30 saat Marmaray trafik ve işletme senaryoları verildiğini belirten Ulaştırma Bakanı Turhan, bu eğitimler sonrası 72 aday makiniste brövelerinin verildiğini dile getirdi. Gebze- Halkalı hattının tam işletmeye alınması sonrası geçen 24 günde gerekli bilgi ve yeterliliğe sahip 156 makinistin her birinin 1800 kilometre tren kullandığını belirten Turhan, bu sürede herhangi bir hadisenin yaşanmadığını belirtti.

EĞİTİM PROSEDÜRLERİNE TABİ TUTULDU
Gebze- Halkalı hattına ilişkin sinyalizasyon iddialarını da Bakan Turhan’a yönelten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’a bakanlık cevabında şöyle dedi; “Söz konusu hatlar, açılışa kadar test, devreye alma ve de uygulamalı eğitim prosedürlerine tabi tutulmuştur. Tüm bu süreç sözleşme ve güvenlik şartlarına uygun olarak tamamlanmış, demiryolu araçları, elektromekanik ve sinyalizasyon sistemlerinin güvenlik sertifikasının temini sonrasında işletmeye alınmıştır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum