Akar, "Meclis gündeminde vatandaş değil yandaş var"

TBMM’de geçtiğimiz hafta Gümrük Kanunu görüşmelerinde CHP grubu adına söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, meclise gelen yasaların milletin gündeminden uzak olduğunu belirterek, “Yine millet yok, yandaş var” dedi.

Akar, "Meclis gündeminde vatandaş değil yandaş var"
27 Ekim 2019 - 15:00

Sanayi Komisyonuna ilk kez bu yasama yılında katıldığını belirten Akar, gelen ilk gündemin Gümrük Yasası olduğunu ancak yasanın hazırlanışında işin taraflarının görüşlerinin alınmadığını söyledi. Yasa hakkında imza sahibi olan AK Parti Milletvekillerinin de bilgisi olmadığının altını çizen Akar, komisyon görüşmelerinde sadece bir soru sorduğunu ancak buna ne bakan yardımcısının ne de bürokratların cevap veremediğini söyledi. Yasada getirilen değişikliklere dikkat çeken CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar şunları söyledi; 

"ODA KURULMASINA KARŞI ÇIKIYORLAR"
"Burada bir başka mesele daha var: Bu kanunu getirenler, geçmişte Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'yla ilgili yaptırımda bulunanlar gümrük müşavirleri odası kurulmasına karşı çıkıyorlar. Bu kanunun geçici 6'ncı maddesinde "Gümrük müşavirleri odası kurulabilir" diyor fakat yirmi yıldır gümrük müşavirleri bir oda kuramıyorlar. Niye kuramıyorlar biliyor musunuz? İşte, bu kanunu size, Meclise getiren insanların kişisel kaprisleri ve daha önceki kişisel çekişmelerinden dolayı bunu kuramıyorlar.

"TALEPLERİ YERİNE GETİRİLMİYOR"
Şimdi, dış ticaretin yüzde 90'ını gümrük müşavirleri yapıyor. Kamu-özel arasında köprü görevi yapıyor bu insanlar. Üç yıl staj ve üç ayrı sınavdan geçerek gümrük müşaviri olabiliyorlar ama aynı doktorlar gibi, aynı avukatlar gibi, aynı diğer kamu ile özel arasında ilişki kuran odalar gibi bir oda talepleri var ama kanunda olmasına rağmen kanun uygulanmıyor ve oda talepleri yerine getirilmiyor.”

“SORUNA ÇARE OLMUYOR”
Kanun teklifinin yasalaşması ile birlikte Türkiye’deki kaçakçılığı, adaletsizliği, gümrük kapılarında karşılaşılan sorunları, olumsuzlukları yine konuşmaya devam edeceklerini belirten Akar, “Gümrük vergilerinden, dolaylı koyduğunuz vergilerden dolayı, Avrupa'nın ürettiği ürünlerin devlete hiçbir faydası olmadan ülkede satılmasını sağlayacaksınız” diyerek yasanın bu şekliyle hiçbir soruna çare olmayacağını söyledi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum