Akar, "Yatırım az, zamlar tam gaz"

Son aylarda üst üste gelen Elektrik zamlarına ilişkin daha önce açıklama da yapan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, 21 elektrik dağıtım şirketinin yapmış oldukları yatırımları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na sordu.

Akar, "Yatırım az, zamlar tam gaz"
14 Ekim 2019 - 10:07

Özelleştirmeler sonrası elektrik yatırımlarında ciddi bir fark olmadığını belirten CHP’li Akar, iktidar tarafından şirketlere birçok defa kıyak yapıldığını söyledi. Akar yaptığı açıklamada iktidarın elektrik dağıtım şirketlerine sattığı elektriğin fiyatında birçok defa indirime gidip 2016 yılında kilovat saatini 17.75'den 14.95 kuruşa kadar çektiğini, Ancak bu indirim vatandaşın faturasına yansıtılmadığı için şirketlere 1,3 milyar TL kaynak aktarıldığını söyledi. Hereke’de onlarca çürümüş elektrik olduğuna dikkat çeken CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, SEDAŞ’ın 2018 yılında bu direklerin değişeceğini açıkladığını ancak 2019 yılını bitirmek üzereyken hala bu direklerin değişmediğini söyledi.

SORU ÖNERGESİ VERDİ
SEDAŞ’ın, içleri iyice boşalmış, demirleri oksitlenmiş ve en ufak bir rüzgarda devrilme riski olan direkleri 2018 yatırım planı içine almasına karşın şimdiye kadar hiçbir çalışma yapmamasını sert sözlerle eleştiren Akar, elektrik yatırımlarına ilişkin 3 milyar, 5 milyar yatırım diye yapılan açıklamaların içinin boş olduğunu söyledi. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Hereke’deki değiştirilmeyen elektrik direklerini, Kocaeli genelinde yaz döneminde çok sık yaşanan elektrik kesintilerini, 2018-2019 yıllarında Kocaeli’ndeki trafo sayısı, bu trafoların kapasitelerinden oluşan bir dizi konuyu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in cevaplaması istemi ile meclise soru önergesi verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum