"Altyapıyı korumak bizim elimizde"

İSU Genel Müdürlüğü, altyapı ve kanalizasyon tıkanıklığına sebep olan atıklar hakkında, Kocaeli'ndeki kullanıcıları uyardı.

"Altyapıyı korumak bizim elimizde"
21 Ocak 2020 - 17:17

İSU'dan konu hakkında yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı; "İSU Genel Müdürlüğü, İl genelinde 5 bin 785 kilometre  uzunluğunda kanalizasyon hattı ile 646 kilometre uzunluğunda yağmursuyu hattı işletiyor. Atıksu hatları ve arıtma tesisleri ile Kocaeli’yi atıksulardan kaynaklanan kirlilikten arındıran İSU, yaptığı yağmursuyu hatları, terfi merkezleri ve ıslah ettiği dereler ile su baskınlarının önüne geçiyor. Ancak, kanalizasyon sistemine gelişigüzel atılan ıslak mendiller, çocuk bezleri ve plastik şişeler, atık yağ gibi malzemelerin yanısıra binaların yağmursularının atıksu sistemine bağlı olmasından dolayı atıksu ve yağmursuyu hatlarının tıkanmasına, su baskınlarının yaşanmasına ve işletme maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır.
 
KANALİZASYON HATLARI TIKANIYOR
Hızlı tüketimin yanısıra hijyen ve temizliğin öneminin artması ile birlikte tek kullanımlık plastik ürünlerin kullanımıda günden güne artmaktadır. Bu ürünlerin kullanım sonrası gelişigüzel atılması sonucu çevre kirliliğinin yanında altyapı hatlarının tıkanmasına neden olmaktadır. İSU Genel Müdürlüğü, tuvaletlere atılan ıslak mendiller, pedler, çocuk bezleri ve tuvalet kağıtları ile mutfak lavabolarına atılan kullanılmış atık yağlardan dolayı meydana gelen onlarca arızaya müdahale ediyor. Kanal temizleme araçları ile yapılan çalışmalarda, kanalizasyon hatlarından hergün özellikle ıslak mendillerin oluşturduğu lifli malzemeler çıkartılıyor.  
 
ATIKSU HATTINA BAĞLI OLMAMALI
Kanalizasyon hatlarında tıkanmaların nedenlerinden birisi de bina çatılarından inen yağmursuyu borularının kanalizasyon sistemine bağlı olmasından kaynaklanmaktadır. Kocaeli’nde bina yağmursuyu drenajının atıksu sistemine bağlı olmasından dolayı yağışlar ile çatılardan toz, çamur, kum, alüvyon gibi malzemeler atıksu sistemine akmaktadır. Bunun sonucunda kanalizasyon sisteminin yükü artmakta, malzemeler nedeniyle tıkanmalar oluşmakta ve hasara sebebiyet vermektedir.  Bütün bunlardan dolayı da ileride mağduriyetlerin yaşanmaması için çatı yağmursuyu iniş borularının kanalizasyon sistemine verilmemesi gerekmektedir.
 
CAN VE MAL KAYBINA SEBEBİYET VERİYOR
İSU Genel Müdürlüğü, küresel ısınma ile birlikte ani yağışlardan dolayı meydana gelen su baskınlarına karşı işlettiği 646 km uzunluğundaki yağmursuyu hattının 561 km uzunluğundaki kısmını yeni yaptı. Ayrıca, yağmursularının düzenli akışını sağlamak içinde derelerde 88 km uzunluğunda ıslah çalışması gerçekleştirdi. Bütün bu koruyucu hizmetlere rağmen çevreye atılan plastik ürünler ile kumaş ve bez türü malzemeler, son dönemde etkili olan sağanak yağışlar ile birlikte taşınarak yağmursuyu ızgara ve hatların tıkanmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda su baskınları oluşmakta, ev ve işyerleri ile vatandaşların mağdur olmalarına, can ve mal kaybına da sebebiyet vermektedir.
 
YÜKSEK ARIZALARA SEBEBİYET VERMEKTE
İSU Genel Müdürlüğü, Kocaeli’nin coğrafi yapısından dolayı  atıksuları arıtma tesislerine aktarmak ve yağmursularını alıcı ortama vermek için il genelinde  65 adet atıksu ve 13 adet yağmursuyu terfi merkezi işletiyor. Atıksu ve yağmursuyu ile birlikte gelen malzemeler, terfi sistemindeki ızgara ve mazgalların  tıkanmasına ve pompaların zarar görmesine neden olmakta ve maliyeti yüksek arızalara da sebebiyet vermektedir.
 
SIFIR ATIK PROJESİNE DESTEK
Ülkemizde “Sıfır atık” projesi sürdürülmekte ve bununla ilgili önemli başarılar elde edilmektedir. Çevrenin korunmasında önemli rolleri olan altyapı hatları ve terfi  merkezlerinin düzenli ve verimli çalışabilmeleri, çevrenin kirlenmemesi ve vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için kullanılan malzemeler çevreye ve tuvaletlere atılmamalı, atık yağlar lavabo ve diğer giderlere dökülmemelidir. Vatandaşlarımız tarafından bu konularda gerekli hassasiyetin ve özenin gösterilmesi, insan ve çevre sağlığı ile atıksu sistemimizin verimli çalışması için oldukça önem arz  etmektedir. İSU Genel Müdürlüğü olarak, altyapıyı korumanın çevreyi ve insanı korumak olduğu düşüncesiyle çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum