"Amacımız köprü oluşturmak"

Gebze Ticaret Odası, Türkiye ihracatına ciddi katkılar sunan bölgemizin, Çin’le olan bağlantılarını artırmak amaçlı çalışmalarını sürdürüyor.

"Amacımız köprü oluşturmak"
08 Mayıs 2019 - 13:57

Ülke ihracatının yüzde 8,8’ini karşılayan Gebze bölgesi, dünya üzerindeki en büyük pazarlardan olan Çin’le ilişkilerini geliştirmek amaçlı yaptığı girişimlere hız kazandırdı. Gebze Ticaret Odası tarafından yetkilendirilen MYK tarafından akredite KOBİ danışmanı Barış Ariç, GTO adına, Pekin, Şangay, Hangzhou, Yiwu gibi şehirlerdeki odaları ve resmi kurumları ziyaret etti. Ariç, görüştüğü kurumlarla Gebzeli iş adamlarının Çin pazarında yer almasını konuştu. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Çiler ise amaçlarının Gebze ve Çin arasında köprü oluşturmak olduğunu dile getirdi. Çin’le ilişkilerinin gün geçtikçe güçlendiğini aktaran Çiler, şunları belirtti; “Çin, ticari ilişkilerimizin her geçen gün arttığı bir ülke. Gebze’de bulunan birçok firmamız Çin ile ticaret yapmakta ve aynı zamanda Çinli firmalarda Gebze’ye yatırım yapmaktadır. Bizim amacımız firmalarımızın Çin pazarında daha etkin bir şekilde var olmaları ve daha fazla Çinli yatırımcıyı bölgemize çekebilmek. Özetle, iki ülke arasında bir nevi köprü oluşturmaktır.”

GTO'YU ÇİN'DE TANITTI
Gebze Ticaret Odası tarafından yetkilendirilen Barış Ariç, bu kapsamda Çin’in en büyük uluslararası ticaret kurumlarından birisi olan Çin Uluslararası Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Çin’in başkenti Pekin’ de bulunan kurumun genel merkezinde yapılan görüşmeye ikili işbirliklerinden sorumlu Genel Müdür Wu Meng ev sahipliği yaptı. Görüşmede Batı Asya ve Afrika bölgelerinden sorumlu proje müdürleri Cheng Fan ve Liu Chenming hazır bulundu. Toplantıda Gebze ve Gebze Ticaret Odası tanıtılarak, iki ülke Kobileri arasında ticari işbirlikleri, Türk firmalarının Çin pazarına giriş noktasında yerel kurumlardan ihtiyaç duyulacak destekler konuşuldu.

"KOBİ'LER İÇİN FIRSAT"
Türkiye’nin gelecekte Çin ile çok daha yakın ilişkiler kuracağını belirten Ariç, “Çin’in son dönemdeki en önemli projelerinden birisi olan “Tekyol, Tek kuşak” sloganı ile faaliyetlerine başlanan İpek Yolu Projesi üzerinde önemli bir yere sahip olan Türkiye, bu proje ile birlikte de önemli bir ticari pazar alanı kazanacaktır. Aynı zamanda özellikle Çin ile Avrupa’yı birleştirecek bir köprü görevi görecek olan Türkiye’ deki KOBİ'lerin şimdiden kendilerini bu döneme hazırlamaları, rekabetin daha da ağırlaşacağı bu dönemde kendilerine yeni fırsatlar bulmalarına yardımcı olacaktır” açıklamalarında bulundu.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum