Anne adayları sigaradan uzak durmalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Öğretim Üyesi Op. Dr. Burcu Çetinkaya, anne adaylarını sigaradan uzak durmaları konusunda uyardı.

Anne adayları sigaradan uzak durmalı
24 Mayıs 2019 - 09:14

Gebelik döneminde sigaranın yarattığı tehlikelerin sadece anneyi değil fetüsü de etkilediğinin altını çizen Op. Dr. Burcu Çetinkaya, annelerin bu dönemde kendilerinden çok daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucunda, gebelik döneminde sigara kullanmak veya sigara dumanına maruz kalmanın fetüsün düşük doğum ağırlıklı olmasına ve gelişme geriliğine neden olabildiğini ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Öğretim Üyesi Op. Dr. Burcu Çetinkaya, yeni doğan döneminde ise; ani bebek ölümü sendromu, yetersiz anne sütü üretimi ve solunum sistemi sorunları görülebildiğini söyledi.

DİKKAT ETMELERİ GEREK
Anne adaylarının bebeklerini yeteri kadar emzirebilmek, bebeğiniz de gelişme geriliği ve davranışsal bozukluklarına neden olmamak için, sigara kullanılmaması içilen ortamlarda bulunulmamasını önerdiğini belirten Öğretim Üyesi Op. Dr. Çetinkaya, “Unutmayın ki; sağlıklı anne eşittir sağlıklı bebek anlamına gelir. Anne adaylarının bu mucizevi durumlarında artık kendilerinden çok hayata verecekleri kendilerinden bir parça olan bebeklerinin sağlığını ve geleceğini düşünerek tüm zararlı alışkanlıklardan ve maddelerden uzak durmaları gerekir” dedi ve bebeklerini kendinin beslediğini unutmadan yeme ve içmeye özen göstermeleri hassasiyet duymaları gerektiğini unutmadan dikkat etmeleri gerektiğini aktardı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum