Asit erozyonu dişlerin düşmanı

Gün içinde öğünlerin yanında sık sık asitli ve soğuk içeceklere sarılıyoruz. Ancak ne kadar zararlarını bilsek de bir türlü vazgeçemediğimiz bu içeceklerin içinde bulunan asitler, dişlerde sandığımızdan daha büyük problemlerin oluşmasına zemin hazırlıyor.

Asit erozyonu dişlerin düşmanı
03 Aralık 2019 - 09:33

Tıp dilinde "dişin sert dokularında görülen aşınmalar" olarak tanımlanan asit erozyonu, asitli yiyecek ve içeceklerin yol açtığı diş hastalıklarının başında geliyor. Reflü gibi mide hastalıkları sonucunda da gelişebilen asit erozyonu, efervesanlı ilaçların veya vitaminlerin yoğun kullanımı gibi durumlarda da görülebiliyor. Aslında vücut içerisindeki en dayanıklı madde olan diş minesi, asitli yiyeceklerin ve içeceklerin diş ile yoğun teması sonrasında zayıflayabiliyor. Asidin diş üzerinde oluşturduğu yumuşama, diş minesinin aşınmasına, diş renginin açılmasına ve görünümünün ve dokusunun değişmesine neden olabiliyor. 

DİŞLERDEKİ ŞEFFAFLAŞMAYA DİKKAT!
Asit erozyonu problemi yoğun aside maruz kalan dişlerde transparanlık yani şeffaflaşmanın görülmesi, diş renginin sarılaşması, diş yüzeyinde meydana gelebilen boşluk ve çukurların oluşmasıyla teşhis edilebiliyor. Asit erozyonu vaktinde tedavi edilmezse zaman içerisinde diş yüzeyinde meydana gelen aşınmalar artarak dişlerde çatlakların görülmesine neden olabiliyor. Aşınan dişlerde ise hassaslaşma görülürken soğuk, sıcak, yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinde sıkıntı yaşanabiliyor.

ASİTLİ İÇECEKELRDEN UZAK DURUN
Farklı farklı birçok seçeneği bulunan içecekler arasında tercih yapmak oldukça zor oluyor. Gazlı içecekler tercih sıralamasında ilk sıralarda yer alırken katkı maddeli ve şeker ilaveli meyve suları da ikinci sıraya yerleşiyor. Fakat asit sadece gazlı içecekler ve meyve sularında değil, çaylarda da bulunabiliyor. Diş minesinin aşınmasını sağlayabilen bu içeceklerden uzak durmak, sağlık için oldukça önem taşıyor.

DOĞRU YÖNTEMLE FIRÇALAYIN
Günlük yaşamın koşturması içinde tüketilen besinler, dişlerde asit erozyonuna neden olabiliyor. Yemek yedikten hemen sonra diş fırçasına az miktarda sürülen macunla dişleri fırçalamaksa, diş sağlığını korumaya katkı sağlıyor. Aynı zamanda dişleri yavaş ve yumuşak hareketlerle fırçalamak gerekiyor. Fırçalamanın diş etinden, diş yüzeyine doğru yapılması, diş hastalıklarına karşı önlem almanızı da sağlıyor. Ancak dişleri beyazlatmak ve yanlış diş macunu kullanmak diş minesine zarar verebiliyor. Dişlerin sert ve hızlı fırçalanması ise diş tabakalarının aşınmasına neden olurken asit erozyonuna da zemin hazırlayabiliyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum