Aslan, "Geçmiş ekip sağlıklı gelecek biçiyoruz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde 2017 tarihinde başlatılan, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen "Ata Tohum Projesi" kapsamında, Gebze Teknik Üniversitesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi "Sandıktan Toprağa Ata Tohum" temalı bir organizasyon düzenledi.

Aslan, "Geçmiş ekip sağlıklı gelecek biçiyoruz"
13 Eylül 2019 - 12:44

Kocaeli Ticaret Odası’nda düzenlenen organizasyona, Kocaeli Vali Yardımcısı Suat Kılıç, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu ve Emine Macit Zeybek, İstanbul Milletvekili M. Belma Satır, İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Mardinli Şef ve Sosyal Girişimci Ebru Baybara demir’in yanı sıra çok sayıda kadın girişimci ve çiftçi katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan’ın açılış konuşmasıyla devam etti.

GEÇMİŞTEN GELECEĞE KÖPRÜ
Aslan yaptığı konuşmada, “Günümüzde en çok tartışılan konuların başında kuşkusuz 'beslenme' geliyor. Şöyle ki, her şeyin başı dediğimiz 'sağlık' için temel koşul hepimizin bildiği gibi dengeli ve yeterli beslenme” dedi ve ardından yönelttiği “Peki, sağlıklı beslenip beslenemediğimizi nasıl anlayacağız? Yediğimiz ürünlerin kontrolünü nasıl sağlayacağız?" sorusuna 'Kendimiz üreterek!' cevabını verdi.  Bu açıdan, Ata Tohumu Projesi'nin çok kıymetli olduğunu vurgulayan Rektör M. Hasan Aslan, bu projeyi aynı zamanda geçmişten geleceğe kültür aktarımı olarak değerlendirmemiz gerektiğini de belirtti. Aslan, “Bu proje ile günümüz nesli Çorum’un 10 Dilim Kavunu ile tanıştı, Ayaş’ın domatesini tanıdı. Dediğim gibi, “Ata Tohumu Projesi” geçmişten geleceğe bir köprü olması sebebiyle de ayrıca önemli” ifadelerini kullandı.

"MİLLİ TARIMI DESTEKLİYORUZ"
Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, OYAK Grubu şirketlerinden Hektaş İle bu yıl bir protokol imzaladıklarını söyledi. Hektaş’ın 2017 yılından bu yana bitki besleme ve tohum bölümleriyle de hizmet verdiğini hatırlatan ASLAN, imzaladıkları protokol kapsamında üniversitenin teknik, laboratuvar altyapıları ve akademisyenlerin ortak katkılarıyla bitki koruma, bitki besleme, akıllı tarım uygulamaları ve tohum ıslahı ile ilgili Ar-Ge çalışmaları gerçekleştireceklerini açıkladı. Yine bu yıl, Batman Üniversitesi ile imzalanan protokol kapsamında “Ekonomik Değeri Yüksek Bitkilerin Tespiti ve Değerlendirilmesi” alanında ortak araştırma projeleri gerçekleştireceklerini duyuran Aslan, üniversite olarak yerli tohum kullanımını teşvik ettiklerini ve Milli tarımı desteklediklerini belirtti.

POTANSİYELİ DEĞERLENDİRMELİYİZ
Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan açılış konuşmasını, “Gebze Teknik Üniversitesi, genç, girişimci ve yenilikçi bir üniversite. Bu doğrultuda genç beyinlerle yeni projeler üretiyoruz. Şu gerçek ki, tüketim dünyasında yaşıyoruz ama bu ülkenin üreten beyinlere ihtiyacı var.  Üniversite olarak, üretimde toplumsal faydayı önemsiyoruz. Söz konusu insan sağlığıysa, bu fayda bizim için daha da önemli hale geliyor.  Ne yediğimizi bilmek, sofralarımıza neyin nereden geldiğini bilmek istiyorsak kaynağı kontrol etmek zorundayız. Kaynak biz olursak eğer kontrolü daha kolay sağlarız. Öyleyse bize düşen, ülke olarak sahip olduğumuz potansiyeli değerlendirmek, üretmek, üretmek ve üretmek” sözleriyle noktaladı.

PLAKET TAKDİM EDİLDİ
Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan’ın açılış konuşmasıyla başlayan program, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın konuşmasıyla devam etti. Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu'nun konuşmasının ardından İzmir Milletvekili Çankırı da konuşma yaptı. İstanbul Milletvekili Satır'ın ve Mardinli Şef ve Sosyal Girişimci Ebru Baybara Demir’in yaptığı konuşmalardan sonra program plaket takdimi ile sona erdi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum