Bahar Caddesi'ndeki çalışmada sona gelindi

Gebzelilerin son dönemlerdeki en büyük sıkıntısı olan su kesintilerine kalıcı çözüm getirebilmek adına yoğun bir çalışma içerisinde olan İSU yetkilileri, 30 Ekim’den sonra Gebze’de uzun süreli su kesintilerinin yaşanmayacağını dile getirdi.

29 Eylül 2020 - 12:55

Son dönemlerde Gebzelilerin en büyük şikayeti hiç şüphesiz ki su hatlarında oluşan patlamalar ve bunlara bağlı ortaya çıkan uzun su kesintileriydi. Bu durumun önüne geçmek için plastik CTP borularını çelik borularla değiştirmeye başlayan İSU’nun Gebze’deki çalışmaları sürüyor. 25 Ağustos Salı günü Kavak Caddesi’nde başlayan çalışmalar, bir süredir Gebze Belediyesi’nin de bulunduğu Bahar Caddesi’nde devam ediyor. İSU ekipleri, burada yaptıkları çelik boru çalışmalarının sonuna geldi. Pazartesi gününden itibaren Bahar Caddesi’ndeki çalışmaların tamamlanarak tekrar taşıt trafiğine açılacağı öğrenildi.


 
“ANİBAL KAVŞAĞI’NA BAĞLANACAK”
Bununla birlikte yaklaşık 1 aydır süren çelik boru imalat çalışmalarının Ekim sonunda tamamen sona ereceğini dile getiren yetkililer konuya ilişkin şunları belirtti; “30 Ekim’de yapılan çalışmaların ilk etabı devreye alınacak. Buradan sonra ise 1200’lük hat Yeni Bağdat Caddesi’ni geçtikten sonra Anibal Kavşağı’na bağlanacak. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra Gebze’yi uzun süreli su kesintileri beklemiyor. 30 Ekim’den sonra Gebze’de ancak bölgesel kısa süreli kesintiler meydana gelir.“UZUN ÖMÜRLÜ ÇELİK BORULAR”
Şuan yeniden çelik borularla çekilen hatları oluşturan borular paslanma yapabiliyordu ancak. Şu anda bu hatlarda korumalar yapılıyor. Boru üzerine yapılan izolasyon dışında suyun hareketinden dolayı oluşan elektriklenmenin önüne geçebilmek için topraklama çalışması yapılıyor. Burada oluşan elektriklenme yapılan işlem sayesinde toprağa veriliyor. Bu sayede de çelik borunun ömrü plastik CTP tipi borulara nazaran çok uzun ömürlü oluyor.”YORUMLAR

  • 0 Yorum