Başkanın masasında Eskihisar var

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Eskihisar’ı cazibe merkezi yapmak için girişimlere başladı.

Başkanın masasında Eskihisar var
22 Temmuz 2019 - 16:45

Göreve geldiği günden bu yana yaptığı çalışmalarla takdir toplayan Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Eskihisar için girişimlere başladı. Marmara Nakliyeciler Terminali konusunda ortaya koyduğu gayret ve özveriyle garajın belediyeye devredilmesinde büyük rol oynayan Büyükgöz’ün yeni hedefi Eskihisar’ı cazibe merkezi haline getirmek. Gebze’nin denize açılan kapısı olan ve ilçemizin gerek doğası gerekse de tarihi dokusuyla incisi olan Eskihisar hakkında çalışmalar yapacak olan Büyükgöz, Gebzelilerin Eskihisar’dan daha etkin bir şekilde faydalanması ve hoş zaman geçirmesi için çaba gösterecek.

DARICA VE ESKİHİSAR BAĞLANACAK
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın geçtiğimiz hafta Darıca’daki Millet Bahçesi açılışında yaptığı açıklamalarda Darıca ve Eskihisar’ı yılsonuna kadar bağlayacaklarını belirtmişti. Bu doğrultuda Eskihisar’ın da daha yoğun bir insan popülasyonuna hizmet etmesi bekleniyor. Öte yandan Büyükgöz, Eskihisar’da bulunan Macera ve Aksiyon Parkı’nın daha aktif olması için çaba sarf edeceği gelen bilgiler arasında. Bilindiği gibi Gebzeli vatandaşlar, ilçenin denize açılan kapısı olan Eskihisar’dan daha fazla faydalanmak isteğini her fırsatta dile getiriyor.

TARİHİ YERLER İÇİN GİRİŞİM
Eskihisar’da yer alan kale ve Osman Hamdi Bey Müzesi hakkında Temmuz ayı meclisinde konuşan Büyükgöz, Eskihisar Kalesi’nin sorumluluğunun kendilerinde bulunmadığını belirterek, Eskihisar Kalesi hakkındaki yetkili merciin Müzeler Müdürlüğü olduğunu açıklamıştı. Yine bu oturumda Müzeler Müdürlüğü’nün 2019 bütçesi içinde Eskihisar Kalesi’ne ayrılan bir pay bulunmadığını ve 2020 bütçesinde bütçe oluşturmak için girişimlerinin olduğunu ifade eden Büyükgöz, müze ile alakalı ise, “Osman Hamdi Bey müzesinin bütün hazırlıkları tamamlanmış durumda, önümüzdeki süreçte ihalesi yapılacak ve akabinde bu tarihi değerimizi vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” demişti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum