BM'den İsrail'e kınama!

BM İnsan Hakları Konseyi, işgal altındaki Filistin topraklarında BM'nin varlığını güçlendiren ve İsrail'i kınayan karar tasarısını kabul etti.

BM'den İsrail'e kınama!
22 Mart 2019 - 12:32

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, işgal  altındaki Filistin topraklarında BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin (OHCHR)  varlığını güçlendiren ve İsrail'i kınayan karar tasarısını kabul etti.

BM Cenevre Ofisi'nde devam eden Konseyin 40'ıncı oturumunun son  gününde, Bahreyn, Bolivya, Küba, Pakistan, Senegal, Venezuela, Zimbabve ve  Filistin'in, İsrail aleyhinde verdiği tasarı görüşüldü. Tasarı hakkında yapılan konuşmaların ardından 47 üyeli konseyde  oylamaya geçildi. İsrail aleyhindeki karar tasarısı 15 çekimser, 8 aleyhte, 23 lehte  oyla kabul edildi. Avustralya, Avusturya, Brezilya, Bulgaristan, Çekya, Fiji, Macaristan  ve Ukrayna tasarı aleyhinde oy kullanan ülkeler olarak dikkati çekti.

SAVAŞ SUÇU VE İNSANLIĞA KARŞI SUÇLAR VURGUSU
BM 2018 Gazze Protestoları Bağımsız Soruşturma Komisyonunun geçen ayki  raporuna da değinilen karar tasarısında Komisyonun, İsrail askerlerinin, abluka  altındaki Gazze Şeridi sınırında geçen yıl düzenlenen barışçıl "Büyük Dönüş  Yürüyüşü" gösterilerindeki ihlallerinin savaş suçu ve insanlığa karşı suçlar  kapsamına girebileceğini duyurmasından derin endişe duyulduğu ifade edildi.

Ayrıca tasarıda, hukuk dışı ve aşırı güç kullanarak insan hakları  ihlallerine yol açan İsrailli faillerin adalet önünde hesap vermesi çağrısında  bulunuldu.

Doğu Kudüs dahil işgal altındaki Filistin topraklarındaki uluslararası  insan hakları ihlallerinin kınandığı tasarıda, yayılan eşi görülmemiş düzeydeki  tahribat, ölüm ve insani acılardan dehşete düşüldüğü vurgulandı.

BM'NİN VARLIĞI GÜÇLENDİ
İsrail aleyhinde kabul edilen karar tasarısının en önemli kısmını ise  işgal altındaki Filistin toprakları ve özellikle de işgal altındaki Gazze  Şeridi'nde OHCHR'nin varlığının güçlendirilmesi oluşturdu.

Buna göre, OHCHR söz konusu bölgelere daha fazla personel  görevlendirecek ve İsrail'in sürdürdüğü uluslararası hukuk ihlalleri uzman  ekiplerce izlenerek belgelendirilecek.

OHCHR'nin elde edeceği tüm bulgular, İnsan Hakları Konseyinin 41'inci  oturumunda sözlü olarak üye ülkelere aktarılacak, bu yıl sonundaki 42'inci  oturumunda da Konseye rapor olarak sunulacak. Bugün sona erecek BM İnsan Hakları Konseyinin 40'ıncı oturumunda  farklı ülkelere ilişkin karar tasarıları oylanmaya devam edilecek.


YORUMLAR

  • 0 Yorum