Bu besinler ağız ve diş sağlığını bozuyor

Ağız ve diş sağlığımız vücudumuz için oldukça önemli. Ağız ve diş sağlığımızı kaybetmemiz, birçok hastalığa beraberinde getirebilir.

Bu besinler ağız ve diş sağlığını bozuyor
25 Şubat 2020 - 09:50

Ağız bakımı için tüketmemiz gereken besinler kadar, tüketmememiz gerekenler besinler de önemli yer tutuyor. Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Cengiz Bahçevan, ağız ve diş sağlığımıza zarar veren bu besinleri şöyle sıralıyor; “Meyveli soda; şeker ile dişlerdeki çürümeyi büyük ölçüde artırıyor. Ayrıca içeriğindeki yüksek asit, diş minelerine zarar veriyor. Sporcu ve enerji içecekleri: Bu içecekler yoğun oranda şeker içerdiğinden diş sağlığına zarar veren içecekler arasında.
 
KAHVE VE MEYVE SULARI
Kahve, rengi ve içeriğindeki asit oranıyla dişlerin sararmasındaki birincil nedenlerdendir. Eğer kahve ve çay bazlı olarak dişler sararıyorsa mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır. Meyve sularının PH’ı 2,5’dur. Unutulmamalıdır ki PH’ı 7’den düşük gıdalar dişlere zarar vermektedir.
 
LİMON VE YAPIŞIK GIDALAR
Limonun PH’ı 2 olmasıyla dişlere zarar vermektedir. Yani asidik özelliği çok fazladır. Lokum veya jelibon gibi gıdalar dişlere yapıştığı gibi içeriğindeki yüksek şeker oranı dişlere zarar verir.
 
BUZ VE BEYAZ EKMEK
Buz ne kadar zararsız gibi görünse de o da diş sağlığı için zararlıdır. Buz serttir ve çiğnemek oldukça sakıncalıdır. Eğer ağızda dolgular varsa veya çürümeye yüz tutmuş dişleriniz varsa buz çiğnenmemelidir. Ayrıca buz çiğnemek diş kamaşmasına sebebiyet verir. Beyaz ekmeğin de dişlere zarar veren besinler arasında olduğunu biliyor muydunuz? Rafine karbonhidrat ağızda bakteri olarak ortaya çıkarak ağız ve diş sağlığına zarar veriyor.
 
PATATES CİPSİ VE KRAKER
Patates cipsi ne kadar lezzetli olsa da oldukça zararlıdır. Çünkü patates cipsini yedikten sonra artıklar dişlerin arasına yapışır ve uzun süre orada kalırlar. Krakerlerin içinde bulundan rafine karbonhidratlar hızla şekere dönüşür. Yani krakeri çiğnemeye başlar başlamaz, çok hızlı bir şekilde bakteriler çoğalmaya başlıyor.
 
TURUNÇGİLLER
Turunçgillerin içeriğindeki C vitamini miktarı sağlığımız için oldukça önemli. Fakat greyfurt, mandalina, portakal, limon gibi besinlerin aralarında yer aldığı bu grup yüksek oranda asit içeriyorlar. Bu yüzden bu besinler tüketildikten sonra ağız su ile çalkalanmalıdır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum