Bu besinler ilaçların etkisini azaltıyor

İlaç kullanırken yapılan yanlışların başında ilaç içmeden önce veya içtikten sonra tükettiğimiz besinler geliyor. Oysa çeşitli tedavilerde kullanılan ilaçların etkileri, birtakım besinlerle bir araya gelerek istenmeyen sonuçlara yol açabilir. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu konu hakkında şunları açıkladı.

Bu besinler ilaçların etkisini azaltıyor
09 Eylül 2019 - 09:00 - Güncelleme: 09 Eylül 2019 - 09:08

Bilinen 50’den fazla ilacın etkisini kaybetmesine neden olabilen greyfurt, ilaçlarla birlikte içildiğinde yarar yerine zarara neden oluyor. Özellikle yüksek tansiyon tedavisi görenler, greyfurta karşı daha dikkatli olmalı çünkü kalp atım hızının artırıp taşikardiye yol açabiliyor. Bununla birlikte süt İçerdiği kalsiyum, magnezyum gibi minerallerle vücudun belli antibiyotikleri işlemden geçirmesini zorlaştırabilir.

MEYAN KÖKÜ
Bazıları sindirime yardımcı olması için bitkisel bir çare olarak kullanırken bazıları da lezzet katması için tercih edebiliyor. Ancak meyan kökü içinde bulunan glisirizin ve siklosporin, özellikle organ nakli sonrası kullanılan ilaçların etkisini azaltarak vücudun organı reddetmesine yol açabilir.

ÇİKOLATA
Özellikle bitter çikolata, uyumanıza yardımcı olmak amacıyla verilen bazı sakinleştirici ilaçların etkisini azaltırken bazı uyarıcı ilaçların gücünü de artırabilir. Özellikle depresyon tedavisi sırasında gereğinden fazla tüketilen çikolata tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir.

DEMİR TAKVİYESİ
Demir eksikliği tedavisi için kullanılan takviyeler, tiroid tedavisi gören kişilerde problem yaratabilir. Demir takviyesine ihtiyacınız varsa hekiminizle konuşarak tiroid ilaçlarınızın saatini ona göre ayarlayın.

KAHVE
Epilepsi ve bazı nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların etkilerini zayıflatabilir. Bazı hastalarda da ilaçların yan etkilerini artırabilir.

ANTİHİSTAMİNİKLER
Alerjilerin neden olduğu hapşırık ve burun akıntılarını gidermek için kullanılan antihistaminikler, yüksek tansiyon ilaçlarının etkisini azaltarak kalp atışını hızlandırabilir.

K VİTAMİNİ
Kan akışını düzenlemek ve kan sulandırmak amacıyla aldığınız ilaçların yanı sıra tüketeceğiniz K vitamini takviyeleri ya da brokoli, Brüksel lahanası, lahana, maydanoz ve ıspanak gibi besinler de ilaçlarınızın etkisini azaltabilir.

GİNKO BİLOBA
Bazı insanlar, yüksek tansiyon, demans, kulak çınlaması gibi problemleri gidermek için bu bitkisel takviyeden yararlanabilir. Ancak bunun net olarak olumlu bir etkisinin olduğunu kanıtlayan hiçbir araştırma yok. Aksine bitkisel takviyelerin gereğinden fazla tüketimi, mevcutta kullandığınız ilaçların etkilerini zayıflatabilir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum