Büyükakın, yerin 52 metre altında incelemelerde bulundu

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından inşaatı sürdürülen Gebze OSB-Darıca Metro Hattı’nın, Cumhuriyet Meydanı’nda süren inşaatında incelemelerde bulundu. Yerin 52 metre altında devam eden çalışmaları hakkında bilgi alan Büyükakın, metronun hizmete sunulacağı tarihe dair bilgi verdi.

21 Mayıs 2020 - 10:00 - Güncelleme: 21 Mayıs 2020 - 10:13

Yapımına süratle devam edilen ve bittikten sonra bölgenin trafik sorununa büyük bir çözüm getirecek olan Gebze OSB-Darıca Metro Hattı’nın çalışmaları son sürat devam ediyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, dün Gebze’ye gelerek, metro hattı inşaatını yakından inceledi. Yerden 52 metre aşağıda süren inşaat alanına inan Büyükakın, projeyi yürüten mühendislerden bilgi aldı. Büyükakın’a metro incelemesi sırasında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yaşar Çakmak, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ve AK Parti Gebze İlçe Başkanı İrfan Ayar da eşlik etti. Büyükakın burada yaptığı açıklamalarda metronun 2023 Eylül ayında hizmete alınmasının planlandığını duyurdu.  Doç. Dr. Büyükakın, metro inşaat alanında yaptığı açıklamalarda şunlara değindi;


 
“HAZİRAN SONU SIKINTILAR BİTECEK”
“Metronun yanaşacağı ve peronların olduğu yerde incelemeler gerçekleştirdik. 52 metre derinlikteydik ve burada çok muhteşem bir çalışma sürdürülüyor. Arkadaşlarımız gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürüyor. Tünelin ucunda ışık da görülmeye başladı. İstasyon yapısının kazı çalışmaları tamamlanmak üzere. Metronun üstteki yapıları ise bayramdan sonra Haziran’ın sonuna doğru tamamlanmış olacak ve dışarıya karşı verilmiş olan sıkıntısı Haziran sonu itibariyle bitmiş olacak.


 
“CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”
Şehrin diğer noktalarında da hummalı bir çalışma sürüyor. Allah’ın izniyle planlanan zaman içerisinde bu proje tamamlanacak. Öncelikli olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Onların desteği ve onayları olmasaydı bu proje büyükşehirin imkanlarıyla çok yavaş ilerlerdi. Biterdi belki ama 15 senede biterdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın projeyi üstlenmesiyle birlikte metroyu bu dönem içerisinde bölge sakinlerimizin hizmetine açmış olacağız.


 
“İKİ METROPOL BİRBİRİNE BAĞLANACAK”
Bu sadece Darıca-Gebze ve OSB arasında bir ulaşım hattı değil bu esasında iki metropolü birbirine bağlayan devasa bir altyapı çalışması. Gebze merkez istasyonunda metromuz, Marmaray’la entegre oluyor. O noktadan sonra İstanbul’daki bütün raylı sistemlere ulaşma imkanımız doğuyor. Gebze’deki vatandaşlarımız buradan aktarmayla birlikte İstanbul’daki bütün noktalara, havaalanlarına ulaşma imkanına sahip olacak.

“55 BİN ARAÇ TRAFİKTEN ÇEKİLECEK”
Metronun Gebze’nin ve Darıca’nın trafiğine devasa bir katkıda bulunacağı aşikar.55 bin civarında aracın trafikten çekilmesi anlamına gelecek ki, sürdürülebilir şehir, emisyonun az olduğu şehir, yeşil şehir gibi kavramlar açısından Gebze’ye çok büyük katkı sağlayacak. Metronun tüm inşaatının bitiş süreci 4 yıl sürecek, şu an planlanan iş programına göre Eylül 2023 yılında metronun bitmesi planlanıyor. Koronavirüs nedeniyle biraz aksama oldu ancak işçilerimizin sağlığı açısından tüm önlemler alındı ve olumsuz bir durum söz konusu değil. 2023 yılının Eylül ayında burası Gebzelilerin hizmetine alınmış olacak.”
YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Doğrucu Davud
    6 ay önce
    15 senede bitecek olan projeye hangi Parti'nin büyükşehir belediye başkanı imza attı ve bu şehre kazığın büyüğünü atıp kendi çiftliğine çekildi. Tahir hoca gerçekten zor bir dönemde geldi tıpki zinnur bey gibi ama kendinden önceki haleflerinin yargı önünde hesap vermeleri bu açıklamaların bir sonucudur